Death of the phone/ Śmierć telefonu

in #polish4 months ago

My dear friends you are probably wondering where are my new specific reviews that mocked or praised cinema.
December 6 around the world is St. Santa day on this day in many beliefs a very overweight guy hands out gifts and says hoho.
I'll probably surprise many, but I've always written best on my phone, my long-overdue iphone 6s ( I've mentioned it often. I rarely watch movies on the computer, but the phone has the advantage that I could always focus on a particular movie and analyze it or just point out funny things.
On Dec. 3, I replaced the battery and was overjoyed that I would now be able to run on battery longer and be able to type more.
I started watching the anime series Parasyte and I like to enjoy series, so I spread out over several days.
It arrived on December 6, the day was ordinary nothing stood out in the evening, I sat down to continue watching the series and then Santa appears which turns off my phone as the perfect gift for me.
A quick resuscitation and an attempt to get him on his feet had no effect. Death came abruptly and quickly, no key responded and the phone died fully. I looked for a corner way to bring the phone back to life however nothing helped, the phone went away to a world without people.
First shock for me, then disbelief , and finally sadness, because it was the only phone that connected me to the world as well as I could use it to record or process photos.
As you can see, I have not uploaded anything for a week-plus , on the one hand I can write on the computer as this entry now, but on the other hand it is not the same in my case, I do not feel the finesse. You will probably ask what kind of phone I have now the answer is quite simple. I borrowed a phone from my mother, namely a Myphone for seniors, which does not have any functions even internet. Iphone 6s was a reliable phone, it worked in all conditions and I had it for a very long time, however, the end of its life is over, perhaps sometime in the future I will replace it with a little better than what I have now, but it's hard to say when I will return to writing, for a long time these mentally feel that I can not cope hence the reviews were chaotically rarely written.
Currently I'm reading a book and trying to watch the series on the computer and it's hard, however on the phone even while watching you could write on the computer cuts everything like an emo at a concert.
So I share that Santa Claus is the day where the fat guy in the red suit instead of giving great gifts spoils my only phone at home as a reward for what kind of person I am.
Greetings to you each person thank you for reading

Moi drodzy pewnie zastanawiacie się gdzie są nowe moje specyficzne recenzje, które wyśmiewały bądź zachwalały kino.
6 Grudnia na całym świecie jest dzień Św Mikołaja w tym dniu w wielu wierzeniach gość z duża nadwagą rozdaje prezenty i mówi hoho.
Pewnie wielu zaskoczę, ale najlepiej pisało mi się zawsze na telefonie, moim wysłużonym iphonie 6s ( często o nim wspominałem. Rzadko oglądam filmy na komputerze, jednak telefon ma to do siebie, że zawsze mogłem się skupić na danym filmie i go przeanalizować bądź po prostu wypunktować śmieszne rzeczy.
3 Grudnia wymieniłem baterie i byłem uradowany, że teraz będę mógł dłużej działać na baterii i więcej móc pisać.
Zacząłem oglądać serial anime Parasyte i lubię się serialami delektować, więc rozłożyłem na kilka dni.
Przybył 6 grudnia, dzień był zwykły niczym się nie wyróżniał wieczorem, zasiadłem by oglądać dalej serial i wtedy pojawia się Santa który wyłącza mój telefon jako idealny prezent dla mnie.
Szybka reanimacja i próba postawienie na nogi nie przyniosła żadnego rezultatu. Śmierć nastąpiła gwałtownie i szybko, żaden klawisz nie reagował i telefon umarł w pełni. Szukałem rożnego sposobu jak przywrócić do życia telefon jednak nic nie pomogło, telefon odszedł do świata bez ludzi.
Pierw szok u mnie, później niedowierzenie , a na końcu smutek, gdyż to był jedyny telefon , który łączył mnie ze światem jak i mogłem nim nagrywać czy obrabiać zdjęcia.
Jak widzicie, nic od tygodnia ponad nie wrzuciłem , z jednej strony mogę pisać na komputerze tak jak ten wpis teraz, z drugiej to jednak w moim wypadku to nie jest to samo, nie czuje tej finezji. Zapewne zapytacie to jaki mam teraz telefon odpowiedz dość prosta. Pożyczyłem od mamy telefon a mianowicie telefon dla seniora Myphone, który nie ma żadnych funkcji nawet Internetu. Iphone 6s był niezawodnym telefonem, sprawdzał się w każdych warunkach i miałem go bardzo długo jednak kres jego życia został zakończony, być może kiedyś w przyszłości wymiennie na odrobine lepszy niż to co teraz posiadam, jednak ciężko mi określić kiedy wrócę do pisania, od dłuższego czasu te psychicznie czuje , że nie daje rady stąd recenzje bywały chaotycznie rzadko pisane.
Aktualnie czytam książkę i staram się oglądać serial na komputerze i jest ciężko, jednak na telefonie nawet w czasie oglądania można było pisać na kompie tnie się wszystko jak emo na koncercie.
Więc dziele się z tym, że Mikołajki to dzień gdzie gruby w czerwonym wdzianku zamiast dać świetne prezenty psuje mi jedyny telefon w domu jako nagrodę za to jakim jestem człowiekiem.
Pozdrawiam was serdecznie każdej osobie dziękuje za przeczytanie