Free energy! Znów pic na wodę fotomontaż

avatar

Nadal poszukując darmowej energii trafiłem na kanał na YT https://www.youtube.com/channel/UCFIvBqiuewh8L41QLTn0rcQ który uznałem za dosyć realny. Wszysto co przedstawia gość, wygląda na realne projekty bez ściemy. Zaintrygowany pewnym projektem postanowiłem samemu stworzyć mini elektrownię.

Filmu którymi się sugerowałem:

Pierwsze moje kroki skierowałem do garażu gdzie ze sklejki wyciąłem podstawę i z krawędziaka zrobiłem trzy klocki na których umiesciłem silniczki.

IMG_20220624_103405.jpg

Następnie klocki przykręciłem do podstawy i przykleiłem dwa pierwsze silniczki (wszystkie silniczki są takie same, tego samego producenta i o tych samych parametrach).

IMG_20220624_105451.jpg

IMG_20220624_110930.jpg

Ponieważ ciężko jest znaleźć w internecie koła pasowe na oś 2 mm, postanowiłem zastosować koła zebate (cały zestaw udało mi się znaleźć na Allegro. Silniczki przykleiłem klejem na gorąco, żeby później łatwo było je odzyskać. Nigdy niewiadomo do czego mogą się przydać. Następny krok to podłączenie zasilania do silniczka z większym trybem i zrobienie pomiarów.

IMG_20220624_115049.jpg

IMG_20220624_115053.jpg

Ku mojemu zaskoczeniu okazało się że silnik który nie był podpięty do zasilania oddawał większy prąd niż silnik zasilany. Sądziłem że prąd usyskiwany będzie miał większe straty niż wartość zasilania.

Następnie postanowiłem dolutować przewody do silniczka bez zasilania i połaczyć jak na powyższych filmach, z góry wiedziałem że to nie zadziała ale chciałem spróbować.

Tak jak przewidywałem, perpetum mobile niezadziałało. Postanowiłem dołączyć jeszcze jeden silnik, połączony kołem pasowym znalezionym w napędzie starego zdezelowanego magnetofonu z komórki. :) Oczywiście przewodziki dolutowałem jak poprednio, czas na próbę.

IMG_20220624_125641.jpg

I tym razem nic z tego, poza hałaśliwą pracą trybików niczego nie uzyskałem. Lekko zirytowany poszedłem znów do komórki i znalazłem kółko pasowe i pasek w starym napędzi CD-ROM. Teraz wszyskie silniczki chodziły na paskach, praca całości była cichutka, do wytrzymania. Ale nadal oba silniki nie dawały rady uruchomić silnika od którego odcinałem zasilanie.

IMG_20220624_134309.jpg

Rozpocząłem pomiary i okazało się że najdalej położony silnik dawał napięcie dużo większe niż doprowadzany prąd, natomiast silnik po środku zaniżał napięcie prawie o 40%. To niemogło zadziałać. Czas na zmiany.

IMG_20220624_135343.jpg

Silnik który zaniżał napięcie miał zbyt mocno naprężony pasek i trzeba było go delikatnie przesunąć. Postanowiłem też dodać kondesator, który miał przez chwilę podtrzymywać napięcie zaraz po odcięciu zasilania. Niestety i tym razem nic niezadziałało. Wszystko było do bani. Miałem to już walnąć w kąt, ale coś przyszło mi do głowy.

Przecież jak dołączam prąd do jednego silnika, a wszystkie silniki są ze sobą połączone to przecież prąd idzie na wszyskie silniki jednocześnie zasilając wszystkie i po odcięciu zasilania wszyskie staną w miejscu. Rozwiązaniem powinny być diody Zenera. I tak jak pomyślałem tak też zrobiłem.

IMG_20220624_142223.jpg

Niestety nadal nic, problem nadal był w jednym z silników, który mocno zaniżał prąd odzyskany, przy zasilaniu 12 V silnik oddawał tylko 8,5 - 9 V. To niemogło działać. Straciłem cierpliwość. Projekt odłożyłem na półkę, postanowiłem pogadać z kolegą który lubi się bawić takimi rzeczami, okazało się że on już kiedyś próbował zrobić coś podobnego i udało się mu nawet uruchomić podobną elektrownię. Jednak powiedział: "próbuj zrobić to samo ale z czterema silnikami".

Zapytałem go skoro zadziałało to czemu nie korzysta z takiego rozwiązania do pozyskiwania prądu do domu. Odpowiedział że niestety eksploatacja jest zbyt droga. Przy malutkich silniczkach nie ma praktycznie kosztów, ale przy dużej prądnicy już koszt ekspoatacji dużych silników jest nieopłacalny. Przy dużych poborach mocy wszystko zużywa się bardzo szybko no i jeszcze dochodzi problem z temperaturą silników. itd.

Powiedział też żebym dał sobie spokój z tym projektem, a lepiej żebym poeksperymentował z cewkami i neodymami, będę miał lepsze efekty i bardziej będę zadowolony. Więc następny projekt jakim się zaimę będą cewki z magnesami. Kilka cewek mam nawiniętych i parę neodymów mam w zapasie więc lada dzień to zrobię :)

free-energy-baterie-usb-01.jpg



0
0
0.000
0 comments