My New Samsung Galaxy A33 5G Phone 😍 / Yeni Telefonum Samsung Galaxy A33 5G Tanıtımım 🤗

in OCD5 months ago

Photos belong to me.

Hello my friends, how are you? I am very good and very happy because I bought a new phone for myself🤩 I shared with you in the previous post that I will now share very high-quality photos, by giving an example. See https://ecency.com/hive-148441/@ipexito/the-most-beautiful-view-of. Here, I would like to introduce you to the phone with which I will take these quality shots.

Selam dostlarım, nasılsınız? Ben çok iyiyim ve çok mutluyum çünkü kendime yeni bir telefon aldııım🤩 Artık çok kaliteli fotoğraflar paylaşacağımı önceki postumda bir örnek de vererek sizinle paylaşmıştım. Bknz:https://ecency.com/hive-148441/@ipexito/the-most-beautiful-view-of. İşte bu kaliteli çekimleri gerçekleştireceğim telefonu sizlere tanıtmak istiyorum.

20220625_134712

This phone is a new model phone and belongs to the Samsung brand. It is the last member of the A-series and has 5G support and 128GB memory. If you want to see the details, you can check the phone's features on Samsung's site from the link below, and I will make my own explanations here.
Source:https://www.samsung.com/tr/smartphones/galaxy-a/galaxy-a33-5g-awesome-black-128gb-sm-a336ezkgtur/

Bu telefon yeni model bir telefon ve Samsung markasına ait. A serisinin son üyesi ve 5G destekli ve 128GB hafızası mevcut. Detayları görmek isterseniz aşağıdaki linkten Samsung'un sitesinde telefonun özelliklerine bakabilirsiniz, ben de burda kendimce açıklamalar yapacağım.
Kaynak:https://www.samsung.com/tr/smartphones/galaxy-a/galaxy-a33-5g-awesome-black-128gb-sm-a336ezkgtur/

I used to use an iPhone, but it was very old and it didn't take good pictures because I broke its camera. My favorite feature of this new phone is that it has 4 cameras, and we can say that there are even 5 with the front camera. I chose the black color and here is the image of the phone below..

Ben eskiden iPhone kullanırdım ama çok eskimişti ve güzel fotoğraflar çekmiyordu çünkü ben kamerasını bozmuştum bu yeni telefonda en beğendiğim özellik 4 adet kamerasının olması hatta ön kamerayla beraber 5 tane var diyebiliriz. Siyah renk tercih ettim ve işte görseli aşağıda..

c7990320_dc1e_40f4_8d48_bca1bb290123

989ea6a4_1272_40af_8c7a_5899c22b2908

This phone has a fast-charging feature, my phone charges from 0% to 100% in two hours, which is great. The charge lasts for almost a day. I did not download games to the phone, if you play games constantly, you can finish the charge in a shorter time. It depends on the usage. I usually use the phone for my photography and social media accounts.

Bu telefonda hızlı şarj özelliği mevcut, telefonum iki saat içerisinde 0%'dan 100%'e kadar doluyor, bu harika ve neredeyse bir gün şarjı yetiyor. Ben telefona oyun indirmedim sürekli oyun oynayıp daha kısa sürede bitirebilirsiniz şarjını, kullanıma göre değişir ben genelde fotoğraf ve sosyal medya hesaplarım için kullanıyorum telefonu.

Only a Type C cable comes out of the box, unfortunately, they don't put an adapter and there were no headphones. You have to buy them again. It is very frustrating, I think there is an additional cost when this happens, but new phones are like this now :/

Kutunun içinden sadece iki ucu da Type C olan bir kablo çıkıyor, ne yazık ki adaptör koymuyorlar ve kulaklık da yoktu onları tekrardan satın almanız gerekmekte. Çok sinir bozucu bir durum bence ek masraf oluyor böyle olunca ama yeni telefonlar artık böyle ://

20220625_134244
Yes, here's what came out of the box 🤗

Evet, işte kutunun içinden çıkanlar 🤗

I love its camera, I'm still busy exploring the phone. It shoots in 3 settings. 0.5 far/wide shot, 1 normal shot, and 2 close-up/portrait modes something like that. There are more extra shooting styles, but I don't want to go into that much detail and bore you. It takes very good shots with 4 lenses, here are some examples;

Ben kamerasına bayıldım hala telefonu keşfetmekle meşgulüm. 3 ayarda çekim yapıyor. 0.5 uzak/geniş çekim, 1 normal çekim ve 2 yakın çekim/portre modu gibi bir şey. Daha ekstra çekim şekillderi de var ama o kadar detaya girip sizi sıkmak istemiyorum. 4 lensle çok güzel çekimler yapıyor, işte bazı örnekler;

f032d03e_302b_4d21_a9fc_43af265185f6

213ed612_7900_41ec_b80a_14ac6528f11c

In addition, 128GB of high memory is a great feature for those who take a lot of pictures like me :)) 5G support also makes me faster on the internet, the homepage on Instagram and Youtube is quite fast. Samsung stated to the phone be water and dust resistant, after the pandemic, I have a habit of cleaning the phone every time I come home from outside, so this feature is extra for me.
You can use dual sim cards, it has 6GB of RAM, it is a very fast phone that fills your palm with its large screen. I had a ceramic glass protector fitted for the windshield to protect it and bought a black phone case on the back so that it wouldn't get scratched outside.

Ayrıca 128GB yüksek hafıza benim gibi çok resim çekenler için harika bir özellik :)) 5G destekli olması da internette daha hızlı olmamı sağlıyor, Instagram'da ve Youtube'da anasayfa oldukça hızlı. Suya ve toza dayanıklı olduğu belirtilmiş, pandemiden sonra her dışardan eve geldiğimde telefonu temizlemek gibi bir huy edindim o yüzden bu özellik benim için ekstra.
Çift sim kart kullanabiliyorsunuz, 6GB RAM'i var çok hızlı ve büyük ekranı ile avucunuzu dolduran bir telefon. Ön camı için koruma olsun diye seramik cam koruyucu taktırdım ve arka tarafı içinde çizilmesin diye siyah bir telefon kılıfı aldım.

396f9663_17b2_43f9_a463_9bf806886439

Along with the phone, I also bought a Samsung smartwatch called "Fit2", but I will share it in the next post, stay tuned my friends.
I wish you a nice day..

Telefonla birlikte bir de Samsung'a ait "Fit2" isimli bir akıllı saat aldım ama onu gelecek postta paylaşacağım, takipte kalın dostlarım.
Size güzel bir gün dilerim..

ipexito

Sort:  

Cameras on phones have really come a long way. Gone are the days where people carry a separate camera with them whenever they make a trip.

!PIZZA

I totally agree, it's very convenient so :)

Çok iyi model telefon!!!

Teşekkürler :)) Oldukça memnunum, bir ayı geçti kullanmaya başlayalı.

!giphy congrats

!PIZZA

Wow you should give a treat dear 😌 for your this new phone 📱. I want to know about the display is it amoled display or simple TFT LCD.

Thank you for your mail 😁
I was told that the screen is an amoled screen, I was wondering why you ask?

Wow it's good 😍 amoled screen is more awesome than the TFT LCD. It provides a more enjoyable display and you feel the things in your hands.

This is great news, glad to hear that:))

Congratulations on that new phone.
It seems like a big switch from IOS to Android.
5G on this one is a plus for me. With the internet becoming more and more advance, we also need to upgrade our phone to reap its benefits. 😅

By the way, I think the Geek Zone community would be a great fit to your mobile phone post, as what I have read in this comment. 😊

Thank you for your comment 🙏
Yes, it has been a big change for me, I can say that I am still trying to get used to it. With the development of technology, we need to buy new devices, innovation is good :))

I didn't know about the Geek Zone community, so I can post my next smartwatch post there. Also thank you for this information🤗🤗

Agree! Innovation is good. Big change but you'll get used to it soon.

Np about the Geek Zone community. 😁

As I mentioned, I also shared Geek Zoen :))

Yes, one gets used to everything over time :)

This post has been manually curated by @bhattg from Indiaunited community. Join us on our Discord Server.

Do you know that you can earn a passive income by delegating to @indiaunited. We share 100 % of the curation rewards with the delegators.

Here are some handy links for delegations: 100HP, 250HP, 500HP, 1000HP.

Read our latest announcement post to get more information.

image.png

Please contribute to the community by upvoting this comment and posts made by @indiaunited.

PIZZA! PIZZA!

PIZZA Holders sent $PIZZA tips in this post's comments:
@blitzzzz(14/20) tipped @ipexito (x1)
bhattg tipped ipexito (x1)

You can now send $PIZZA tips in Discord via tip.cc!