Tribe Token ve Projeleri Rehberi (Yeni Başlayanlar İçin)

in LeoFinance3 years ago (edited)

Sen bu platformu kullanıyorsan bir bildiğin var diyen arkadaşlarım neredeler? Hepinizi en kısa zamanda bekliyorum. Öyle bir iki yorum atıp kaçmak var mı 😀 Hive'da onlarca tribe var. Birinden biri ilgi alanınıza mutlaka girer. Bu yazıyı "Çok karmaşık geliyor, Damla. Kafamı veremiyorum. Tribe da ne? Hangi tag ne işe yarıyor? Token falan ne iş..." diyen arkadaşlarım için yazıyorum. Özellikle yeni başlayanlar düzeyinde yazmaya çalışacağım, ama bazı ayrıntıların platformun müdavimlerine de bir faydasının dokunacağını umuyorum.

Hive'ın pozitif ortamını seviyorum. Şu an bu platformu aktif olarak kullanan arkadaşlarımın hepsi iyiler. Yazılarını ve yorumlarını keyifle okuyorum. Kendimi az çok tanıdığım kadarıyla keyif almadığım bir ortamda uzun süre kaldığım şimdiye kadar görülmedi. Geçirdiğim stres ve zorluklarla dolu karanlık günlerin ardından memleketime kavuşmanın verdiği huzurun da etkisiyle kendimi derin uykudan uyanmış gibi hissediyorum. Bu aralar içimde tanımadığım insanlarla bile nereden geldiği bilinmeyen bir muhabbet etme isteği var. Gevezelik yapmam pek ama genellikle insanlarla muhabbet etmeyi seven biriyim. Yazılarımda yorumlarınızı görmekten her zaman mutluluk duyarım.

Okuyup yazmak enerjimizi atmanın en iyi yollarından biri. Dört duvarlarımızın arasında kapalı kaldık çoğumuz. Sadece okumak bile kalori harcamaya, doğal olarak kilo vermeye yardımcı olan bir şey. Tabii spor da şart. Hepsinin yeri ayrı. Gerçi ben daha kaybettiğim kiloları geri alamadım. Onu nasıl halledeceğim bilmiyorum 🙂 En iyisi kafanızı sorunlarımla fazla meşgul etmeden konuya giriş yapayım.

Tribe Nedir?

Tribe'lar altyapı olarak Hive blockchaini kullanan platformlar. Her tribe projesinin hive.blog benzeri web bir sitesi var. Bunların çoğunun arayüzü hive.blog'a benziyor. Ama Hive'a gönderilen yazıların tamamını kapsamlarına almıyorlar. Sadece belirli taglerin kullanıldığı yazıları tarıyorlar ve o yazıları sitelerinde çıkarıyorlar. Bazıları genel konulara izin verirken bazı projeler sadece belirli konularda içeriklere ağırlık vermektedirler.

Bu sistemi oluşturan Aggroed aynı zamanda Hive Engine (ilk adı Steem Engine) platformunun da kurucusu. İlk tribe projesi olan Palnet iki sene önce oluşturuldu ve projenin PALCoin adlı tokenı claimdrop yöntemi ile çok sayıda kullanıcıya dağıtıldı. Biz o dönemde discordda bununla ilgili duyuru yapmıştık ve arkadaşlarımızdan çoğu dağıtılan tokenı cüzdanına çekti. Açıkçası bunun ne anlama geldiğini ve tokenın bir işe yarayıp yaramayacağını o dönemde bilmiyorduk. Bazı arkadaşlarımız tokenlarını satarken bazıları stake etme yoluna gittiler. Ben ikinci grupta yer alıyordum. Elimdeki PALCoin'leri stake ettim. Bunun faydasını kısa süre sonrasında gördüm, çünkü PAL tuttuğum için yeni oluşturulan tribe'ların tokenları hesabıma airdrop yoluyla gönderildi. Hatırladığım kadarıyla ilk olarak cüzdanlarımıza LEO geldi, sonrasında birbiri ardından yeni projeler oluşturuldu ve tokenları çoğunlukla airdrop olarak gönderildi.

Tagleri kullandıkça tokenlar yavaş yavaş artmaya başlamıştı. Ancak çok fazla değerlenmedikleri için pek yatırım aracı olarak görüldükleri söylenemezdi. Steem satıldıktan sonra mevcut tribe projelerinin bir karar vermesi gerekti. Kalmak veya Hive'a taşınmak arasında. Çoğunluk taşınmaya karar verdi. Hive'a geçenler arasında en çok dikkati çeken topluluk hiç kuşkusuz Leofinance topluluğuydu. Çünkü sürekli geliştiriliyordu. hivestats.io, leodex.io, leopedia.io vs. derken LEO'nun ethereum ağında karşılığı olarak WLEO tokenı çıkarıldı. Sonrasında token fiyatındaki artışla dikkatleri üzerine çekti ve hem yatırımcı hem kullanıcı sayısını hızla artırdı.

Leofinance Hive'daki tribe projeleri için adeta bir lokomotif görevi görmüştü. Sonrasında Hive engine platformunun tribaldex'in (https://tribaldex.com) ortaya çıkmasıyla merkeziyetsiz bir yapıya bürünmesi yeni sistemlerin ortaya çıkmasını hızlandırdı. Yeniler arasından hızla sıyrılıp bir anda fiyat artışı yaşaması nedeniyle POB token adından son günlerde çok söz ettiriyor. Bu önemli gelişme tribe'lara olan ilgiyi giderek artırmaya başladı. Bence yakın gelecekte LEO ve POB tokenları diğer tokenların izlememesi için hiçbir neden yok.

Tribe Tokenları Ne İşe Yarar?

Her projenin kendi websitesi ve tokenı var dedik. Bu tokenları çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz:

  • Tokenları stake edebilirsiniz. (Bu işleme @ahmetay ve @muratkbesiroglu kilitleme diyorlar. Kelimeyi çok eğlenceli buldum ve ben de kullanmak istiyorum) Herhangi bir tokenı kilitlemek için ilgili projenin web sitesini kullanabilirsiniz. Veya Hive-engine.com cüzdan bölümünden kilit işareti tıklayıp işlemi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kilitlenen tokenlar size kürasyon geliri getirirler.

Hive Engine üzerinden kilitleme:

Leodex üzerinden kilitleme:

Websiteleri üzerinden kilitleme:

  • Tokenları delegate edebilirsiniz. Bazı projeler delegasyon karşılığı size token atıyorlar. Bunlardan önceki yazılarımda detaylı olarak bahsetmiştim. Pasif gelir severler için bir seçenek olabilir.

  • Tokenları satıp Hive'a dönüştürebilirsiniz. Bunun için https://hive-engine.com ve https://leodex.io platformlardan birini kullanabilirsiniz. Daha sonra Hive'ı cüzdanınıza çekebilir veya istediğiniz başka tokena dönüştürebilirsiniz. Hepsi size kalmış bir şey.

Token Miktarı Nasıl Artırılır?

Elinizdeki token miktarını artırmak için tercih edilen başlıca yollar:

  1. İlgili tribe'ın sitesinde yazmak veya tagini kullanmak: Bu sayede yazınız hem Hive'da çıkar hem de tribe sitesinde görüntülenir ve oy için uygun hale gelir. Size oy verenlerin cüzdanlarında stake edilmiş bir miktar token varsa 7 günün sonunda yazar ödülü kazanırsınız. Bazı projelerde bu 7 günlük süre daha kısadır.
  2. Tokenlarınızı stake ederek kürasyon geliri elde edebilir ve bu sayede sayılarını artırabilirsiniz.
  3. https://hive-engine.com veya https://leodex.io üzerinden token satın alabilirsiniz.
  4. Mevcut tokenlarınızı yüksek fiyattan satıp yenilerini düşük fiyattan alabilirsiniz. Tabii ki al sat yapmak her zaman işe yaramaz. Sattıktan sonra tokenın fiyatı çok artabilir ve düşük fiyattan yenilerini alma şansınız olmayabilir.
  5. Bazı tokenlara yatırım yapınca onlar size farklı token atıyorlar. Örneğin BRO, DHEDGE, Archon gibi tokenlar size günlük olarak çeşitli token göndermekteler. Bazılarında ise bir tokena yatırım yapmak size farklı token olarak geri dönüyor. Örneğin, @deathwing 'in yeni projesi olan meowLEO bunlardan biri, elinizde meowLEO tuttuğunuzda size LEO token atıyor. Detaylara buradan bakabilirsiniz.
  6. Mining tokenları alabilirsiniz. Bu çok tercih ettiğim bir yol değil. Çünkü az miktarda yatırım yapılınca elimize pek bir şey geçmiyor. Bazı havuzlar var, belki onlara katılma yoluna gidilebilir.

Tribe Tagleri ve Konuları

Çeşitli projeler var dedik. Bunlardan bazıları genel konulara izin verirken, bazıları sadece belirli konulara yönelmektedir. Bu yüzden tag kullanırken çok dikkatli olunması büyük önem taşıyor. İlgisiz taglerin kullanımı downvote almanız ve hatta projeden engellenmenizle sonuçlanabilir. Aşağıda başlıca projelerin taglerine ve konularına bir tabloda yer vermeye çalıştım.

TokenTaglerKonu
LEOleofinance, leoFinans
PALpalnetGenel içerik
STEMstem, science, technology, engineering, math, stemgeeksBilim & teknoloji
CTPctpAffiliate & online işler
NEOXAGneoxianGenel içerik
CINEcine,cinetvSinema & TV
LOTUSnaturalmedicineŞifalı bitkiler, alternatif tıp, sağlıklı tarifler vs.
POBproofofbrainKripto paralar, blockchain, yaşam, iş, doğa, bilim, kültür, haberler, gelecek ve tarihle ilgili konular
VIBESmusicforlifeMüzik
ASHash,aeneasSosyal, siyaset, ekonomi, bağımsız gazetecilik ve kripto paralar
ARCHONarchonarchon
WEEDweedcash, weed, cannabis, dmt, psilocybinWeed
BLOGblogtokenGenel içerik
FOODIEfoodie, food, recipesYemek
CCCcreativecoinKreatif içerikler
LISThivelist, classifieds, hivecommerce, forsale, services, gigs, contestsDijital reklamcılık, pazarlama ve e-ticaret
SPTSplintertalk, spt, splinterlands,steemmonstersSplinterlands
SPORTSsportstalkSpor
HYPNOhypnochain, hypnosis, hypnoHipnoz, zihin kontrolü
BHTbroadhive, bhiveBlockchain, kripto paralar, teknoloji, vintage
LASSECASHlassecashGenel içerik
BUILDbuild-itDiy & tutorial
SPACOspanishİspanyolca içerik
JAHMjahmReggae
SANDsandiegoSan Diego
KANDAtelokandaReklamlar
BLQbloque64İspanyolca haber
CHARYcharySosyal yardım projeleri
ALIVEaliveI am alive challenge
CENTcentEkonomi konuları
DUNKdunkBasketball

Hangi Tribe Ne Kadar Yazar Ödülü (Author Rewards) Dağıtır?

Tribe projelerinin çoğu tıpkı Hive gibi %50 yazar %50 kürasyon ödülü dağıtır. Ancak bazı istisnalar var. Bu yazıyı yazdığım sırada son durum aşağıdaki gibidir:

Proje TokenıYazar Ödülü
LEO%50
PAL%50
STEM%50
CTP%60
NEOXAG%50
CINE%50
LOTUS%50
POB%50
VIBES%50
ASH%50
ARCHON%50
WEED%60
BLOG%75
FOODIE%50
CCC%60
LIST%60
SPT%50
SPORTS%50
HYPNO%50
BHT%50
LASSECASH%70
BUILD%50
SPACO%50
JAHM%65
SAND%25
KANDA%50
BLQ%75
CHARY%95
ALIVE%50
CENT%50
DUNK%50

Ödüller Kaç Günde Cüzdana Geçer

Çoğunlukla 7 günde. Birkaç istisna var. Bunlar:

Proje TokenıGün Sayısı
CINE5
WEED4
BLOG1
LIST5
SAND14

Tribe Web Siteleri ve Yapılan Kesintiler

Bazı tokenlarda beneficiary hesabı ayarlanmış ve ödüllerden belirlenen oranda kesinti yapılıyor. Bazılarında herhangi bir kesinti yapılmamakta. Bazılarında da kesintiden hariç tutulan siteler var. Yani bu siteyi kullanırsan kesinti yapılmıyor. Örneğin, Leofinance kendi arayüzünü kullananlardan herhangi bir kesinti yapmıyor.

TokenBeneficiary Ödül YüzdesiKesinti Yapılmayan UygulamaWebsitesi
LEO20leofinance.iohttps://leofinance.io
PAL--https://www.palnet.io
STEM50stemgeeks.nethttps://stemgeeks.net
CTP--https://www.ctptalk.com
NEOXAG20neoxian.cityhttps://www.neoxian.city
CINE5-https://www.cinetv.io
LOTUS4-https://www.naturalmedicine.io
POB10-https://www.proofofbrain.io
VIBES1-https://www.musicforlife.io
ASH5-https://www.aeneas.blog
ARCHON2-https://www.archonapp.net
WEED6-https://weedcash.network
BLOG--https://blogtoken.io
FOODIE10-https://foodiesunite.net
CCC--https://www.creativecoin.xyz
LIST--https://www.hivelist.org
SPT--https://www.splintertalk.io
SPORTS--https://www.sportstalksocial.com
HYPNO5-https://hypnochain.com
BHT--https://www.broadhive.org
LASSECASH--https://www.lassecash.com
BUILD--https://www.build-it.io
SPACO--https://www.spanish-tribe.com
JAHM--https://www.reggaejahm.com
SAND--https://www.steemsandiego.com
KANDA1-https://nitrous.telokanda.com
BLQ--https://blogs.bloque64.com/
CHARY--https://www.chary.org
ALIVE--https://www.wearealiveand.social/
CENT--https://www.centblog.org/
DUNK--https://dunksocial.io/

Hangi Tribe Hangi Tagleri Hariç Tutar?

Bir de böyle bir durum var. Mesela başka bir arayüz üzerinden yazıyorsunuz ve tribe tagini kullanıyorsunuz. Ama gidip baktığınızda yazınızın sitelerinde çıkmadığını görüyorsunuz. Bunun muhtemel nedeni istenmeyen tagi kullanmış olmanız. (Tabii hesabınızın engellenmiş olması durumu da var. Örneğin hatalı tag kullanmaktan vs.) Şimdi hangi projenin hangi tagleri hariç tuttuğuna bakalım:

Tokenİstenmeyen Tagler
LEOactifit,steemhunt,appics,dlike,share2steem
PAL-
STEMdlike,share2steem,steemhunt,actifit,memestagram,memehub,appics,steepshot,buzzi
CTPactifit
NEOXAGsteemhunt,sct,zzan,dlike,actifit
CINEactifit,steemhunt,appics,dlike,share2steem,zzan
LOTUSactifit,appics,dlike,steemhunt
POBactifit,steemhunt,appics,dlike,share2steem
VIBESd.buzz,dbuzz
ASH-
ARCHONactifit,steemhunt,appics,dlike,share2steem,memestagram,memehub
WEED-
BLOG-
FOODIEactifit,share2steem,nsfw,dporn,porn
CCCactifit,dlike,steemhunt,share2steem,dporn,sportstalk
LIST-
SPT-
SPORTS-
HYPNO-
BHTactifit
LASSECASH-
BUILD-
SPACO-
JAHM-
SAND-
KANDA-
BLQ-
CHARY-
ALIVE-
DUNK-
CENT-

Genel olarak projelerin bilgileri bu şekilde. Tabii şunu da belirtmekte fayda görüyorum. Çoğu projenin kürasyon ekipleri kendi topluluklarında yazılan yazılara öncelik veriyorlar. Bu yüzden öncelikle postunuzun hangi topluluğuna uygun olduğuna karar verip yazınızı o toplulukta paylaşmanız daha çok destek almanızı sağlayabilir.

Bugünlük anlatmak istediklerim bu kadardı. Umarım faydalı olur. Bu konularla ilgili @anadolu 'nun "Kabile tanıtımları" serisine göz atmanızı öneririm. Orada her proje ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeye başladı. Konu ile ilgili yorumlarınızı ve varsa sorularınızı, önerilerinizi yazarsanız çok sevinirim. Hoşça kalın.

Posted Using LeoFinance Beta

Sort:  

Damla bu nasıl güzel bir içerik böyle ağzım açık kaldı. Tüm tokenları tek listede görüp karşılaştırabilmek büyük keyif.
Emeklerine sağlık 🤩

Beğenmene sevindim. Çok teşekkür ederim her şey için 🤗 !PIZZA !ENGAGE 25

Connect

Trade


@idiosyncratic1! I sent you a slice of $PIZZA on behalf of @damla.

Learn more about $PIZZA Token at hive.pizza

There has already been too much ENGAGE today.

Yine arşivlik bir içerik. Sistemi anladığımı sanmıştım ama bilmediğim ayrıntılar varmış :)

Çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için 🙂
!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Sevgili Damla; Bu yazını maalesef kaçırmışım. Büyük bir heyecanla okudum :) Ne kadar güzel emek verilmiş bir içerik hazırlamışsın. Bravo. Ama onca emeğin karşılığı 2,81 olur mu...Şaşkınım. Acaba yazınının ingilizce halini de paylaşsan aynısı mı olur merak ettim. Bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederim. Bilmediğimiz konuların tercümanı oluyorsun :) Sevgiler...

Hoşgeldin @emotionalsea 🤗 Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için. Bir ara ingilizce ekliyordum aslında. Oydan ziyade daha fazla kişiye ulaşmak açısından iyi oluyor. Bu sıralar tembelim biraz 😀

Nasılsın? Neler yapıyorsun?
!PIZZA

Connect

Trade


@emotionalsea! I sent you a slice of $PIZZA on behalf of @damla.

Learn more about $PIZZA Token at hive.pizza

İyiyim. Sende iyisindir umarım.Kapanma döneminde arşivdeki fotoları paylaşmaya devam :) Müzik de devam bu arada...En az bir foto paylaşmazsam eksiklik hissediyorum :)

İyiyim ben de teşekkür ederim.

En az bir foto paylaşmazsam eksiklik hissediyorum :)

Onu çok iyi yapıyorsun. Musicforlife açıldı biliyorsun. Bestelerinden paylaşacak olursan onları da zevkle dinlerim 😀

Bilmiyorum ki :) Topluluk sayfası mı?

Evet. Müzisyenler için yeni çıkan bir tribe. Herhangi bir toplulukta paylaşırsan #musicforlife etiketini kullanabilirsin ya da musicforlife topluluğunda paylaşım yapılıyor. Tribe websitesi burası: https://www.musicforlife.io/

Bu arada bu pointler ne işe yarayacak hiç bir bilgim yok. Ne yapabilirim onlarla...

Ecency point bayağı işe yarıyor. Boost yapabilirsin, promo yapabilirsin, ileride token olacak değerlenecekler. Buradaki yazıda detaylı anlattım puanlar ne işe yarıyor diye. Yine kafana takılan bir şey olursa yazarsın bana : https://ecency.com/hive-125125/@damla/ecency-uygulamasi-hakkinda-yillardan-sonra

!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Tablolarla beraber öükemmel bir yazı olmuş. Teşekkürler. Bu yazının @muhammedfit' e gerçekten çok faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Teşekkür ederim Mehmet. Evet Muhammed dönmüş ya. Geçen gördüm çok sevindim 🙂
!ENGAGE 25 !PIZZA

Connect

Trade


@mehmetfix! I sent you a slice of $PIZZA on behalf of @damla.

Learn more about $PIZZA Token at hive.pizza

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Yazıya başlarken kendinden bahsederek başlaman yazıyı keyifle okumama sebep oldu canım . Senin yazdığın., paylaştığın her paylaşım hem faydalı hem de samimi. Çok teşekkür ederim faydalı bilgilerini bizimle paylaştığın için emeğine sağlık 🤗

Hoşgeldin canım 🤗

Yazıya başlarken kendinden bahsederek başlaman yazıyı keyifle okumama sebep oldu canım

Böyle düşünmene çok sevindim. Birileri çıkıp yeter artık kendinden ne çok bahsediyorsun diyecek diye bekliyorum aslında 😀 Son dönemlerde hep kendimi anlatıyorum. Nasılsın? Neler yapıyorsun? ☕

Çok şükür iyiyim kuzummm. Ev iş rutin işler. Bayramın mübarek olsun bitanem ❤️🤗. Discorttan da kutladım bayramını.

Sen nasılsın, nasıl geçiyor bayramın 🤗

Teşekkür ederim canım. Senin de bayramın mübarek olsun. Güzel geçiyor çok şükür 🤗

Çok sevindim 🤗 iyi ol herzaman canım benim 🤗

!PIZZA

Connect

Trade


@baycan! I sent you a slice of $PIZZA on behalf of @damla.

Learn more about $PIZZA Token at hive.pizza

Kuzum pizza mı yicez 🤗 nedir pizza yen bir ecency gibi uygulama mı 😃

bu da hive engine tokenı. dün engage bitmişti o yüzden bundan attım 😀

Çok teşekkür ederim 🤗 çok naziksin . Ben nerede görebilirim attığın pizzayı ☺️

Canım tokenların hepsi hive-engine.com 'da birikiyor. Tribe tokenları da burada 🤗

Teşekkür ederim 🤗 hıve-engine.com s baktım ama bana ait tokenleri bulamadım. Kuzum çok cahil hissediyorum kendimi bazen 😅

Çok normal bir durum bu 🤗 Ben de ara verip dönünce kendimi öyle hissediyorum. Burada cüzdanındakiler çıkıyor canım https://hive-engine.com/?p=balances&a=baycan

Bana pizza göndermişsin. Çok teşekkür ederim ❤️🤗 senden hep faydalı bilgiler öğreniyorum. Pizza hakkında da birazcık bilgi verebilir misin kuzummm müsait olunca 😃 bir de hıve pızza mı nerede görebilirim.

!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

İyi ki varsın sevgili @damla senden çok şey öğreniyorum. Araştırsam bu kadar bilgiyi biraraya toplayamam sanırım.Bazen beynim yanıyor bu bilgilerden :)

Sevindim beğenmene teşekkür ederim nikaja. Senin yorumda neden spaminator var? Bu konuyu onlarla konuştun mu acaba?
!ENGAGE 25

Hayır hiçbir fikrim yok

Hivewatchers discordda appeals kanalı var. Oraya gidip açmalarını rica edebilirsin. Önemsiz bir konu olduğunda çözüyorlar.

Teşekkür ederim

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Belli ki epey de vakit almış. Ellerine sağlık, teşekkürler. :)

Teşekkür ederim. Beğenmene sevindim 🙂
!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Okuyup yazmak enerjimizi atmanın en iyi yollarından biri. Dört duvarlarımızın arasında kapalı kaldık çoğumuz.

okuyup yazmak, bir şeyler izlemek de olmasa ne yapardık bilmiyorum bu süreçte.
ama ben 'okuma ve kitap alma' aşamasından yazmaya geçemedim galiba :)
bahsetmek istediklerim var aslında ama şimdilik kenarda bekliyorlar.

bir selam vermek istedim, 🙋‍♀️
tablolarla yine emek isteyen bu yazı eminim ki çoğu kişiye faydalı olacaktır.

hoşgeldin su 🤗

bahsetmek istediklerim var aslında ama şimdilik kenarda bekliyorlar.

Şimdiden çok merak ediyorum. Sıkboğaz etmek istemediğimden sabırla bekliyorum. Düşüncelerine çok değer verdiğim güzel bir kız bir gün "kendinden bahsetmelisin" demişti. Ben o gün bu gündür her yazımda kendimden bahsediyorum. Az ya da çok. Birilerinin beni megaloman sanması riskini göze alarak 😀
!ENGAGE 25

Düşüncelerine çok değer verdiğim güzel bir kız bir gün "kendinden bahsetmelisin" demişti. Ben o gün bu gündür her yazımda kendimden bahsediyorum. Az ya da çok.

iyi ki demiş ;)
keyifle okuyorum bu sayede 🙆‍♀️

Birilerinin beni megaloman sanması riskini göze alarak

öyle düşünecek biri olduğunu sanmıyorum, varsa da kendi problemi :)

iyi ki demiş ;)

sana da dese keşke aynısını 🤗

There has already been too much ENGAGE today.

Yazılarına bakıyorum bilgi almak için. Birçoğunu okuyorum. Terimler bana çok yabancı. Yeni öğreniyorum bir çok şeyi. Hatta bazen kafam duruyo 😄 neyse zamanla her şey anlamlı gelir umarım. 🤗

Çok normal bu, sen daha neler neler öğreneceksin buralarda 🤗 Aklına takılan şeyler olursa sormaktan çekinme lütfen.
!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Öyle bir içerik hazırlıyorsunki, dönüp dönüp bakmak gerekiyor bazen. Bu paylaşımı Hive TR da başa tuttursak iyi olur aslında. Bu mümkünse tabi @anadolu

Harika fikir! Teşekkür ederim 🙂
!ENGAGE 25

Thank you for your engagement on this post, you have recieved ENGAGE tokens.

Congratulations @damla! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You got more than 4250 replies.
Your next target is to reach 4500 replies.
You have been a buzzy bee and published a post every day of the week

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Support the HiveBuzz project. Vote for our proposal!

Sizin yazılarınızı fazla tarif hiç ihtiyac yok. Kiymetli şahsınız gibi yazılarınız hər kəs için bellidir. Yazılarınızı hər kəs gibi bende yavaş-yavaş okuyub kaytlar tutmağa çalışıyorum. Lakin yeni olduğumdandır ya anlaya bilmediğimdendir çok da fazla anlayaniyorum bu projeler hakkında. Beni de öz hive ailenize kabul edib söhbet kruplarınıza katarsanız mutlu olurum. İzahatlarınıza ehtiyac var.

Merhaba famil, sen sorduğunda discord kullanmıyordum ama Hive Türkiye discordunu yeniden aktifleştirdik. Soruların olursa beklerim https://discord.gg/G7Ugms4Nns

Yazınız çok anlamlı ve güzel olmuş . Bende yeni başladığım için dikkatlice okudum ama daha bazıları benim için çok daha erken olduğunu düşündüm . Yazılarınızı ve sizleri takip ederek ilerlemeye devam edeceğiz . Tekekkür ederim böyle bi anlatım için .

Ben de teşekkür ederim güzel sözlerin için. Evet yeni başladığımızda bazo şeyler biraz karışık gelebiliyor. Zamanla bazı şeyler oturacak. Aklına takılan her türlü soruyu bana da sorabilirsin 🤗