25 років стільниці GNOME

avatar
(Edited)

15 серпня виповнилось 25 років проекту GNOME. В цей день 1997 року було оголошено про намір створити "повноцінний безкоштовний набір зручних програм та утиліт для стільниці, подібних до CDE та KDE, але повністю заснованих на вільному програмному забезпеченні".

У березні 1999 з’явилась перша значна версія середовища GNOME 1.0. Вона започаткувала зручне графічне безкоштовне середовище. А також розворушила рух у спільноті opensource, оскільки використовувала у своїй основі вільний інструментарій GTK.

Версія GNOME 2, що була випущена у 2002 році, стала важливою епохою для всього світу графічного інтерфейсу Лінукс. Зручна та зрозуміла для використання стільниця залучила до альтернативної операційної системи багато користувачів. "Другий Ґном" і до нині для багатьох є еталоном того, як має виглядати Лінукс.

GNOME 2.18
зображення wikipedia.org

У 2011 році, із виходом релізу GNOME 3, відбувся кардинальний злам.

GNOME 3
зображення generation-nt.com

На зміну традиційній стільниці з’явилась нова концепція модернового середовища — GNOME Shell. У якій повністю перероблено звичний зовнішній вигляд. Було створено нові елементи та змінено принципи використання. Додано багато удосконалень, уніфікація та спрощення для стандартних програм.

І хоч цей реліз приніс до проекту технологічний прогрес, багатьом користувачам не сподобався такий хід речей. Це спровокувало перехід на інші стільниці та створення нових проектів. через цей розкол з’явились доволі популярні тепер середовища Mate та Cinnamon.

У 2021 році розпочалась нова ера. Відбулась зміна схеми нумерації релізів. Розклад нових випусків перейшов на фіксований шестимісячний цикл. З’явився GNOME 40 у якому здійснено перехід на бібліотеку GTK 4, перероблено принципи роботи із інтерфейсом та багато інших оновлень, що свідчать про прогрес розробки і намагання просуватися вперед.

GNOME 40

За 25 років GNOME отримала як визнання, так і багато критики. Стільниця стала основною для кількох головних дистрибутивів Linux і досі залишається у фаворитах.

Залишається побажати многая літа проекту та подальших успіхів у створенні зручного користувацького інтерфейсу.

Детальніше про річницю та цікаві факти можна знайти на спеціальному сайті створеному до ювілею:

https://happybirthdaygnome.org/

А ви користуєтесь чи користувались GNOME ?

🐧 🐧 🐧 🐧 🐧 prolinuxua_badge.png 🐧 🐧 🐧 🐧 🐧



0
0
0.000
5 comments
avatar

Ой, тут самого цікавого не вистачає - "Це спровокувало перехід на інші стільниці та створення нових проектів. Саме". Бо цікаво, які стільниці з'явилися по цій причині.

Я на Gnome просидів найбільше, починаючи з 2009-го. Були якісь експерименти з іншими різними стільницями, але не надовго, потім знову ж таки gnome. Unity, яка по суті Gnome. Потім якось був період, коли подобався Cinnamon. А останніх два роки на KDE, я й раніше ним користувався, але чомусь у ті часи він мені не заходив.

0
0
0.000
avatar

Знову я пропустив слова при копіюванні 😀
Той розкол спровокував появу Mate та Cinnamon.
А ще напрацювання Ґнома використовуються у стільницях Елементарі ОС та Budgie.

0
0
0.000
avatar

Згадав, якийсь час і на Mate сидів, вони якраз тоді були на піці популярності. Не знаю як у них зараз справи, але ніби нові версії виходять.

0
0
0.000