10 альтернатив для CentOS

avatar
(Edited)

centos_alt_title.png

Вже 31 грудня 20121 завершиться підтримка дистрибутиву CentOS 8 і загалом припиниться його розробка у звичному вигляді. Тому користувачам, а особливо адміністраторам серверів, доведеться задуматись про заміну. Адже цей дистрибутив став стандартом для багатьох серверних систем.

Компанія RedHat пропонує все ж залишатись з улюбленою CentOS, але вже у версії CentOS Stream. Яка є щось середнім між Fedora та Red Hat Enterprise Linux (RHEL) і має постійний цикл оновлень. Для переходу вже створено відповідний інструмент.

Багатьом такий хід речей не подобається, адже традиційна CentOS була стабільною системою і створювалась на основі вже протестованих пакетів від RHEL.

Звісно, можна зробити downgrаde до CentOS 7 і тимчасово пересидіти на ній до 30 червня 2024, поки ситуація не проясниться. Але навряд чи це буде вдалою ідеєю для адміністраторів. Також за наявності коштів можна перейти й на RHEL з офіційною підтримкою та іншими перевагами платного користування, але такий варіант буде не всім проектам по кишені. Хоча й Red Hat дещо розширила можливості для безоплатного використання деяких своїх комерційних продуктів.

На щастя, у світі GNU/Linux альтернативних варіантів чимало, залишається лише обрати. Їх можна поділити на дві групи. Перша — дистрибутиви створені на основі CentOS/RHEL. Друга — інші дистрибутиви.

Alma Linux

Дистрибутив є першим форком, що з’явився на хвилі новин про реформування CentOS. Розробкою керує організація The AlmaLinux OS Foundation. Головним спонсором якої є відома компанія в серверній та хмарній сферах Cloud Linux.

Перший реліз вийшов 30 березня 2021. На разі актуальною для використання є версія 8.4. Підтримуються архітектури aarch64 та x86_64.

Alma Linux має повну бінарну сумісність із пакетною базою RHEL. Та орієнтований на довгострокову стабільність для створення надійної продуктивної платформи. Для міграції на нього створений спеціальний інструмент.

Сайт: https://almalinux.org/


Rocky Linux

Це другий ситуативний форк. За його розробкою стоїть The Rocky Enterprise Software Foundation, започаткована Грегорі Куртер (Gregory Kurter), який є одним із тих, хто був творцем CentOS. А серед спонсорів значаться Google Cloud, Amazon Web Service, Microsoft Azure.

Перший випуск відбувся 21 червня 2021 року. Він же поки і єдиний. Підтримуються архітектури aarch64 та x86_64.

Rocky Linux покликаний бути стабільною системою для використання спільнотою в якості повноцінного Enterprise рішення.

Сайт: https://rockylinux.org/


VzLinux (Virtuozzo Linux)

Третій свіжий клон CentOS. І так само сумісний із поточною версією RHEL. Створений компанією Virtuozzo, що спеціалізується на програмах віртуалізації.

Для завантаження доступні збірки лише для x86_64 комп’ютерів у двох варіантах — стандартному та мінімізованому. Також у планах значаться образи для контейнерів, віртуальних машин та Bare Metal серверів. Загалом про дистрибутив не надто багато інформації.

Сайт: https://vzlinux.org/


Oracle Linux

Вже відома операційна система із більш ніж десятирічною історією. Розробляється компанією Oracle.

Також має 100% бінарну сумісність із Red Hat Enterprise Linux. Окрім того, на його базі створено чимало продуктів, що часто використовуються у професійному сегменті.

Підтримуються aarch64 та x86_64 архітектури. Є окремі збірки й для віртуальних машин, контейнерів та комп’ютерів Raspberry Pi. Актуальна на даний час версія 8.4 (вийшла 25 травня 2021)

Сайт: https://www.oracle.com/linux/


Fedora

Дистрибутив більш знаний як десктопний, але й у нього є серверна версія. Недоліком такого варіанту є не значний, як для сервера, період підтримки релізів. Але якщо бажаєте отримувати найновіші технології, тоді Федора стане в пригоді.

По стандарту випускаються збірки для архітектур aarch64 та x86_64.

Сайт: https://getfedora.org/uk/server/


Debian

Дистрибутив Дебіан є популярним безкоштовним рішенням для серверів. Завдяки стабільності та великій кількості програмного забезпечення ця операційна система також здобула статус стандарту.

Ще однією визначальною рисою Debian є підтримка широкого спектра комп’ютерних архітектур, зокрема: amd64, arm64, armel, armhf, i386, mips64el, mipsel,ppc64el, s390x та деякі інші. Найсвіжішим релізом є Debian 11, що з’явився у серпні 2021 та отримуватиме оновлення впродовж п’яти років.

Сайт: https://debian.org


Open SUSE Leap

Дистрибутив створюється із джерел SUSE Linux Enterprise (SLE), тому має хороший рівень стабільності та надійності. А також включає чимало інструментів для адміністрування через центр керування YAST, таким чином полегшуючи та прискорюючи роботу із системою.

Встановити openSUSE Leap можна на комп’ютери з архітектурами x86_63, aarch64,ppc64le, s390x.

Сайт: https://get.opensuse.org/leap/


Ubuntu Server

Серверна версія популярного дистрибутиву Убунту теж завоювала свою долю популярності. Вона має всі необхідні можливості для створення серверних та хмарних сервісів. Також плюсом є наявність додаткової платної підтримки від компанії Canonical.

Ця операційна система підтримує архітектури: x86-64, arm v7, arm64, power8, power9, ibm s390x (linuxone) та risc-v.

Сайт: https://ubuntu.com/server


Gentoo, Slackware

Одні з найстаріших дистрибутивів Лінукс. Через особливості встановлення та налаштування є важкими в освоєнні. Проте, ті ж особливості дозволяють гнучко налаштувати та оптимізувати систему майже під будь-які потреби, у тому числі й під серверні задачі. І при правильному адмініструванні ці дистрибутиви є одними з найстабільніших та найшвидших.

Genttoo працює на ARM, x86, x86-64, alpha, hppa, ia64, m68k, ppc, riscv, sparc та інших архітектурах. А Slackaware на x86 та x86-64 комп’ютерах.

Сайт: http://www.slackware.com/, https://gentoo.org


Сімейство операційних систем BSD (openBSD, netBSD, freeBSD)

Варіант для тих, кому обридли всі лінукси. Сімейство BSD має тривалу історію розробки і зарекомендувало себе як надійний інструмент для створення мереж та серверів, зокрема і для високо завантажених систем. Окрім того, вони мають й звичні для лінуксоїдів програми, що дещо полегшить міграцію.

Дистрибутиви BSD здатні працювати на широкому переліку комп’ютерних архітектур.

Сайт: https://www.freebsd.org, https://www.netbsd.org, https://www.openbsd.org/


Отже, вибирати є з чого. І це не повний перелік варіантів. Адже майже кожен дистрибутив GNU/Linux можна встановити у якості сервера. Також слід мати на увазі й те, що у всіх операційних систем є власні особливості та недоліки. Тому адміністраторам важливо зробити зважений вибір, щоб в майбутньому мати якомога менше клопоту.


Якщо вам сподобалась стаття підтримайте проект "Про Лінукс українською" в один із вказаних способів на сторінці Підтримка

🐧 🐧 🐧 🐧 🐧 prolinuxua_badge.png 🐧 🐧 🐧 🐧 🐧



0
0
0.000
2 comments