Blogging Challenge: My Dream Job DAY4 (EN-TR)

in Blogging Challenge2 years ago (edited)

dove_4010061_1280.jpg
image

Hello everyone. Today's topic of my blogging challenge day 4 is my dream job. I didn't know what to write about it at first. When I was a kid, the jobs I wanted were constantly changing, but now, when I think about the professions we wanted when we were kids are actually the jobs our families wanted us to have.

When we ask our students at schools what their dream jobs are or what they want to be when they grow up, their answers are mostly ''doctor''. Do all children want to be doctors? Or do they know what exactly the doctors do? I guess no.

If there is something they are really interested in and they enjoy while doing it, I think it could be their dream job. I would consider the other way as their parents' wishes. The jobs that their families praise all the time.

For example, when I teach the children a topic about space, some children are very involved in the topic and they want to be astronauts. This time they really want it because they're interested in researching about astronauts as a profession.

My dream when I was a kid was to be a doctor, too. And once it was also being a lawyer. Now when I think about my dream jobs when I was a child, I think I couldn't be a doctor. I just can't because seeing ill people affects my psychology badly.

I never wanted to be a teacher when I was a child, but now I love this profession a lot. Again when I think about what my dream job is, I can't come up with only one thing. Humans are sophisticared beings. We can do a lot of things at once or we many want to, so I think one's dream job can be more than one, too.

I like jobs I can bespeak to people and have interaction with them. I may not be very sociable, but I like the professions where I can interact with people. I also like professions where I can make guidance to people and help them.

That's all for now. See you and goodbye. 🤗

TR

Herkese merhaba. Bugünün konusu hayallerimdeki meslek. Ama bununla ilgili ne yazsam bilemedim. Küçükken, istediğim meslekler sürekli değişiyordu. Ama şimdi baktığımda küçükken istediğimiz meslekler aslında ailelerimizin bizim olmamızı istediği meslekler.

Öğretmenlik yaptığım okulda çocuklara hayalinizdeki meslek ne? ya da büyüyünce ne olmak istiyorsunuz? dediğimizde çoğunlukla doktor cevabını veriyorlar. Bütün çocuklar doktor mu olmak istiyor? Ya da tam olarak doktorluk mesleğinin ne iş yaptığını biliyorlar mı? hayır.
Bir şey gerçekten ilgilerini çekiyorsa bu hayallerindeki meslek olabilir bence. Diğer türlüsü büyüklerinin istediği meslekler. Ailelerinin övdüğü meslekler.
Mesela biz çocuklarla uzay konusunu işlediğimiz zaman bazı çocukların çok ilgisini çekiyor ve astronot olmak istiyorlar. Bu kez gerçekten astronot mesleğini araştırıp ilgi duydukları için istiyorlar.

Benim de küçükken hayalimdeki meslek doktor olmaktı. Bir ara da avukat olmaktı. Şimdi düşündüğüm zaman ben doktor olamazmışım. Yapamazmışım. Hasta insanları görmek beni psikolojik olarak kötü etkiliyor.

Küçükken öğretmen olmak hiç istemezdim. Ama şimdi çok seviyorum bu mesleği. Yine hayalimdeki meslek nedir diye düşündüğümde tek bir şey bulamıyorum. İnsanlar çok yönlü varlıklar. Birçok şeyi aynı anda yapabiliriz. Dolayısıyla hayalimizdeki meslek tek bir şey olabileceği gibi birçok şey de olabilir.

Ben insanlara hitap edebildiğim meslekleri seviyorum. Çok sosyal değilim. Ama insanlarla etkileşim içinde olabildiğim meslekleri seviyorum. İnsanlara rehberlik edebileceğim meslekleri de seviyorum.

Benim bu konuda söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Görüşmek üzere hoşçakalın. 🤗