Сангаку - японська храмова геометрія

in QUAC2 years ago

Правду кажуть: вік живи - вік учись. Стільки років минуло досвіду, а я й не чув про таке! І це не перший раз коли я такому дивуюся. Про деякі речі дізнаєшся через багато - багато часу. Навіть коли це знаходиться у колі твоєї діяльності.

image.png

Не скажу любив я математику у школі, чи не любив - вона просто сама давалася відносно легко, а от фізика... Навіть обирав інститут для вступу такий щоб з фізики не складати іспит (шансів би не було)

Зараз довелося зіткнутися з математикою трохи тісніше... це мені почало подобатися, довгий час математика мене оминала. А ж тут побачив нове слівце - САНГАКУ!!!
Не перестаю дивуватися - як я міг раніше не зустріти таке слово, таких малюнків - чи просто тоді не звернув уваги.

Був в історії Японії період жорсткої самоізоляції від країн Заходу. Через це математика(і звісно не лише вона) пішла своїм шляхом. Інколи відкриваючи те що вже було давно відкрите, а інколи випереджаючи розвиток тогочасної математики. І саме в цей період з'явився такий різновид математики не у вигляді теорем у книгах, а у вигляді різнокольорових малюнків на дерев'яних дощечках. Такі дощечки підвішувалися у храмах та святилищах.

Прихильники математики, зазвичай самураї, оформлювали рішення задач на розфарбованих дерев'яних дощечках, (сангаку дослівно означає математична дощечка) Деякі з таких задач були відносно прості, а деякі ну просто неймовірні - навіть зараз йдуть пошуки їх розв'язку. Так як у більшості таких сангаку була просто задача, результат побудови, а не процес розв'язку чи доведення.

"відчуття форми та сприйняття природної краси завжди відрізняли жителів Японії, то ж не дивно, що геометрія, приваблива своєю красою та неочевидністю завдань і теорем, стала для для практикуючих це мистецтво людей не лише розвагою, але й відповідним предметом для підношень богам."

Японці вважають, що божества таємно мандрують по землі. І коли людині відкривається щось прекрасне, це означає, що поряд з ним пройшло якесь незриме божество.

image.png
Цей малюнок я побудував у Geogebra - чудова програма в якій мені ще розбиратися і розбиратися - схрестили дві назви Алгебра та Геометрія - вийшло Геогебра - чудова назва.

А потім розфарбував на зразок як сангаку))


Навіть книга така є! - і ні разу на очі не попалася