FairPhone 4 po 10 miesiącach użytkowania.

in Polish HIVE5 months ago

Użytkuję FairPhona 4 od 9 marca 2022. W tym poście wyrażę swoją opinię o tym telefonie.

Uważam, że FairPhone 4 jest generalnie bardzo dobrym smartfonem wartym swojej ceny. Jego największe zalety to:

  • budowa modularna - jak zepsuje Ci się ekran to kupujesz nowy za kilkadziesią dolarów i wymieniasz sam, nie ma czegoś takiego że albo smartfon do kosza albo naprawa tak droga że się nie opłaca

  • 5 lat gwarancji

  • minimum 5 lat aktualizacji Androida

Sam jeszcze niczego w FairPhonie nie zepsułem, za to zepsuł mi się kabel od ładowania, któy ma 2 lata gwarancji. Support nie robił problemów i wysłał mi nowy.

Jeśli chodzi o moc, to nie odczuwam jej braku. Smartfon ma 6 lub 8 GB RAM, ja mam tańszą wersję z 6 i mimo to nigdy mi jej nie brakowało. Procesor jest nowoczesny ale nie "top tier", świetnie się spisuje do BOINC i przeglądania neta, natomiast nie grałem w żadne ultra wymagające gry, i nie rozumiem ludzi którzy czerpią przyjemnosć z gry na smartfonie. To nie lepiej kupić sobie Nintendo Switcha niż bardzo drogi "gamingowy" smartfon?

Aktualizacje Androida wychodzą regularnie co około miesiąc, natomiast przez ponad rok od premiery nadal nie wyszedł upgrade z Androida 11 na 12.

Póki co na FairPhona 4 dostępne są dwa inne systemy operacyjne - Calyx OS oraz /e/ OS. Moją uwagę przykuł głównie ten drugi, który najbardziej stara się być "odGooglowanym Androidem" a nie nowym odrębnym systemem. Spróbuję go zainstalować za 2-3 miesiące, bo podobno wtedy ma wyjść Easy Installer dla FairPhona 4 (nie chcę ryzykować teraz z trudniejszą instalacją).

Wiadomo też, że FairPhone 4 NIGDY nie dostanie grapheneOS, bo jakiś ziomek napisał, że ten smartfon nie spełnia ich wymogów bezpieczeństwa pod względem hardware czy coś w tym stylu.

Nie ma też postmarketOS ani LineageOS, ale tutaj nie wiadomo czy będą czy nie.

To, co może odstraszyć ludzi od FP4, to jego duże rozmiary, zwłaszcza grubość, oraz... waga. Przypuszczam, że dla kobiet oraz wschodnich Azjatów, ten smartfon może być po prostu zbyt ciężki, żeby komfortowo na nim oglądać filmy przez więcej niż kilka minut.

Ludzie masowo krytykują ten telefon za brak audio-jacka. Cóż, wydałem 50 złotych na adapter usb-C <-> audio-jack i nie narzekam. To raptem 1,5% kosztu telefonu.

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, to powiem tak: jeśli baterii nie starczy Ci na jeden dzień, to znaczy że spędzasz przy telefonie za długo czasu. Kiedyś bym narzekał na czas pracy na baterii tego telefonu, ale od kiedy i tak podłączam go co noc do ładowania żeby odpalać BOINC, na 1 dzień mi zawsze starcza a na drugi i tak mam go naładowany więc nie mogę narzekać. Wadą może być brak ładowania bezprzewodowego.

Jeśli chodzi o mikrofon i jakość obrazu, odsyłam do swoich Shortsów na YouTube.

Słaby jest natomiast głośnik wbudowany w telefon. Oczywiście rozmowy nie robią problemu, natomiast do muzyki się on nie nadaje - jeśli chcesz jej słuchać na FP4 to musisz mieć słuchawki lub zewnętrzny głośnik.

Świetne jest ochronne szkiełko możliwe do zakupu w sklepie FairPhona. Gdy na siłowni telefon spadł mi na podłogę, szkiełko pękło tak jakby tylko "wewnątrz siebie", czyli pęknięcie widać tylko pod kątem natomiast patrząc prostopadle na telefon, wydaje się on nienaruszony. Z drugiej strony, szkiełko to zwiększyło refleksywność obrazu, bez niego wbudowany ekran telefonu jest nieco bardziej matowy, więc coś za coś.

Oczywiście wielką zaletą jest brak preinstalowywanego syfu na telefonie, jedyną nie-Androidową appką jest appka FairPhona, nie ma żadnych 15 nieodinstalowalnych aplikacji producenta tak jak na Huaweiach i innych syfach. FairPhone ma za to anti rollback mechanism.

Smartfon uważam za bardzo dobrze wykonany "fizycznie". Czuć, że to produkt wysokiej jakości.

Chyba opisałem wszystko co chciałem.