Čo bolo a čo je v našich rádiách?

in Česky!9 months ago (edited)

Včera som narazil na zaujímavý článok o tom, ako sa od cca 50-tych rokov vyvíjali rádiá produkované v našich končinách, ktorý mi nedá nezdieľať:

Ako sa rokmi menili "vnútornosti" bežného rádia

V článku sa dočítate, ako sme postupne prešli od rádií plných spletí rôzne sa kryžujúcich káblov a elektróniek s vysokou spotrebou:


radio1.jpg
Pôvodný zdroj obrázku: https://teslaradio.webgarden.cz/rubriky/tesla/kvarteto-525a

až k dnešným rádio-čipom na miniaturizovaných plošných spojoch, ktoré dokáže malá baterka v mobilnom telefóne napájať dlhé hodiny:


11083_02.jpg
Pôvodný zdroj obrázku: https://www.sparkfun.com/products/11083

Až pri takomto spätnom pohľade si človek plne uvedomí, akou dlhou a zložitou cestou sme prešli, kým sme sa dostali k dnešným "výdobytkom modernej techniky". A pohľad o niekoľko desiatok rokov späť nám tiež pripomína, ako rýchlo sa všetko mení a napreduje.

Vyššie uvedený článok ma ale priviedol aj k ďalšiemu webu, odkiaľ autor čerpal niektoré z obrázkov:

https://teslaradio.webgarden.cz/

To je, povedal by som, raj pre elektrotechnických nadšencov so záujmom o históriu. Nájdete tu väčšinu rádií značky Tesla vyrobených v Československu cca od začiatku 50-tych rokov, vrátane ich popisu a fotografií celých rádií, ako aj ich vnútorných obvodov.

Našiel som tu napríklad aj rádio Tesla 512A vyrábané v rokoch 1954 - 1955, ktoré ak sa nemýlim, mali kedysi aj moji starí rodičia (ale možno len podobne vyzerá, presný typ si pochopiteľne nepamätám). Ani v tomto prípade samozrejme nechýbajú fotky "vnútorností":


radio1.jpg

radio2.jpg

Zdroj obrázkov: https://teslaradio.webgarden.cz/rubriky/tesla/512a

K tomuto rádiu je tam dokonca priložená aj schéma celého zapojenia.

Pravdu povediac, človeku sa dnes už ani nechce veriť, že s technológiou akú vidíme na týchto fotkách sa Jurijovi Gagarinovi v roku 1961 podarilo dostať sa do vesmíru a bezpečne sa vrátiť späť na Zem.

Sort:  

Za docela krátkou dobu lidstvo udělalo obrovský technologický krok vpřed. Bohužel někteří jedinci na východě ukročili zpět.

Ono je ťažké rozlíšiť, či tí jedinci z východu ukročili späť, alebo sa vlastne ani nikdy neposunuli vpred. Teraz sa ale každopádne do sovietskej éry, tam kde ostalo ich myslenie, vrátia aj ekonomicky.

Něco takového mám doma někde ve skříni. Hmm snad to jednou koupí nějaký fanda.

Možno aj priamo na tom webe by si ho mohol predať ak sa ho chceš zbaviť. Niektoré rádiá zháňa priamo autor webu:
https://teslaradio.webgarden.cz/unnamed/poptavam
a tiež tam majú taký malý oldschoolový bazár:
https://www.knihanavstev.cz/book/index.php?bcid=05357&bsid=00137

Lampovky měly svoje kouzlo. Hlavně to žhavení a magická oka :) Pár elektronek ještě mám doma schovaných. Jednou s nimi něco postavím.

!WINE

Hudobní fajnšmekri hovoria, že elektrónkové zosilovače sú lepšie ako tranzistorové (asi majú vhodnejšiu voltampérovú charakteristiku?) ... a predávajú sa za astronomické sumy, takže námet ako sa stať milionárom už máš :)

!hivebits

Jojo, hlavně na kytaru jsou vhodné, protože při přebuzení zvuk neořežou, ale příjemně "zakulatí"
:-)

!hivebits

Success! You mined .9 HBIT & the user you replied to received .1 HBIT on your behalf. mine | wallet | market | tools | discord | community | <><

What's the HBITgame? | Card 4 of 4

 9 months ago Reveal Comment

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @timehacker.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more