Cardano jde do Afriky

in Česky!2 years ago

O této informaci se ví už nějaký ten pátek. Ale až teď to začíná nabírat reálné obrysy. Jak moc reálné? Schyluje se k podpisu smlouvy s představiteli Etiopie a vývojáři Cardana (nejspíš IOG).


Zdroj: Pixabay

Co se chystá? Velká věc. Addis Abeba, hlavní město Etiopie s více než 3 miliony obyvateli, se napojí na blockchain Cardana. Zní to možná trochu jednoduše, ale bude to určitě složité. Využije se k tomu Atala, což je privátní řešení blockchainu pro města a státy.

A co bude řešit Cardano v Etiopii? Konkrétní problémy lidí od digitální identity, přes možnosti digitálních plateb, digitalizaci katastru nemovitostí, možnosti prodeje zemědělské produkce do zahraničí s napojením na supply chain. Ano, to jsou problémy, které Etiopii momentálně pálí.

Pokud se vše podaří a bude nějakou dobu fungovat, je možné (a nejspíš ve výhledu), že se podobně zapojí i zbytek Etiopie, což je nějakých 105 milionů občanů. A to už je nějaký krok k adopci!

Kdy, kdy, kdy? Je jasné, že podpisem smlouvy celá "akce" pouze začne. S vládou Etiopie probíhají tanečky kolem tohoto kroku už více než rok, nedivil bych se, kdyby i déle. A rozhodně se celá implementace neobejde bez porodních bolestí a odkladů. Vývojáři IOG radši určitě budou dvakrát měřit a jednou řezat. Funkčního systému se klidně může Addis Abeba dočkat až v příštím nebo přespříštím roce, selhání se neodpouští.

Cena? Že se vůbec ptáte 🙂, Charles Hoskinson by z této otázky nadšený nebyl. Je dost možné, že toto oznámení je již v ceně, může se dokonce stát i krátkodobý propad ve stylu "buy the rumor and sell the news". Navíc, nejde o to, že se Cardano bude hned druhý den po oznámení používat v půlce Afriky. Je to maraton, ne sprint. A proto je i potřeba přistupovat k případné investici do ADA. S rozmyslem, dobrým načasováním a hlavně, dlouhými časovými timeframy.

Sort:  

Vypadá to zajímavě. Eco málo ADA držím hodl, tak jsem zvědav.
!wine

Ostatní se na podobnou adopci moc nezaměřují, mě se to směřování líbí. Kde jinde začít než tam, kde podobná infrastruktura chybí (a jsou tedy svolní ke změně).

 2 years ago Reveal Comment