Technological prehistory

avatar
(Edited)

In today's article I will try to introduce three objects from the technological prehistory to the younger generation. These are things that only an antique dealer would come into contact with today.

The first thing is an electric heat source, which was not used for heating in the past, but for lighting. Yes, it's unbelievable, but it was. By passing an electric current, the filament was heated until it gave off a kind of light. This light source was inefficient and wasteful, but it was used for over a hundred years.

V dnešním článku se pokusím mladší generaci přiblížit tři předměty z technologického pravěku. Jsou to věci, se kterými se dnes dostane do styku jen starožitník.

První věc je elektrický tepelný zdroj, který ale nebyl v minulosti používaný k vytápění, ale ke svícení. Ano, je to neuvěřitelné, ale bylo tomu tak. Průchodem elektrického proudu se žhavilo vlákno až tak, že vydávalo jakési světlo. Tento zdroj světla byl neefektivní a neúsporný, ale používal se více než sto let.

100_4134.jpg

In the next photo is - believe it or not - a camera. And it's not just any camera. This one contains absolutely no electronics. It's fully mechanical. It uses a plastic strip as a sensor, with a light-sensitive chemical on it. After 36 shots were taken, this plastic strip (called film) had to be removed, and chemically processed in the dark to produce images (mostly black and white, but there was also colour film). These images were then projected onto light-sensitive paper, which again had to be chemically processed to produce photographs similar to those we can easily print today. This whole process was complicated and lengthy, and in the case of colour photography, very difficult to implement in domestic conditions.

Na další fotce je - věřte nebo nevěřte - fotoaparát. A není to ledajaký fotoaparát. Tento neobsahuje naprosto žádnou elektroniku. Je plně mechanický. Jako snímač se v něm používá plastový proužek, na kterém je nanesená chemikálie, citlivá na světlo. Po vyfotografování 36 záběrů se tento plastový pruh (tzv. film) musel vyjmout, a potmě chemicky zpracovat, aby se na něm objevily obrázky (většinou černobílé, ale existovaly i filmy barevné). Tyto obrázky se pak promítly na světlocitlivý papír, který se opět musel chemicky zpracovat, aby vznikly fotografie podobné těm, které si dnes můžeme snadno vytisknout. Celý tento proces byl komplikovaný a zdlouhavý, a v případě barevné fotografie byl v domácích podmínkách velmi obtížně realizovatelný.

100_4136.jpg

Finally, the last photo also shows a curiosity - discs used for mechanical sound recording. Indeed, in ancient times it was possible to record sound mechanically. There was a spiral groove on these discs. When the reel spun at the appropriate speed, a sensing needle was placed on it, and it would fit into the groove and vibrations would be transmitted to it as it moved. These mechanical vibrations were then electrically converted into audible sound in more modern instruments.
You can imagine how heavy and complicated the playback equipment was, and that quite a large shelf was needed to store even a few hundred songs.

Konečně na poslední fotce je také kuriozita - kotouče sloužící k mechanickému záznamu zvuku. Skutečně, v dávných dobách bylo možné zaznamenávat zvuk mechanicky. Na těchto kotoučích byla drážka ve tvaru spirály. Když se kotouč roztočil patřičnou rychlostí, položila se na něj snímací jehla, která zapadla do té drážky a při pohybu se na ni přenášely vibrace. Tyto mechanické vibrace se pak v modernějších přístrojích elektricky převáděly na slyšitelný zvuk.
Jistě si umíte představit, jak bylo přehrávací zařízení těžké a komplikované a že k uložení třeba jen několika set skladeb byla potřeba docela rozměrná police.

100_4329.jpg

Thanks for sticking it out this far. These (and many other) items are certainly a testament to the skill of our ancestors. But you can't stop progress.

Díky, že jste vydrželi až sem. Tyto (a mnohé jiné) předměty jsou zajisté důkazem šikovnosti našich předků. Ale pokrok nezastavíš.

sepa.png

vote_follow.png



0
0
0.000
5 comments
avatar

Nevím jak u prvních dvou, ale vinylové desky zažívají návrat. Důkazem třeba tento eshop Muziker.

0
0
0.000
avatar

Nenazýval bych to návratem ani boomem. Vinyl je a zůstane specialita pro fajnšmekry a podivíny. Takového rozšíření, jako před 40 - 50 lety, se už nedočká.

0
0
0.000
avatar

Ano, taky jsem se narodil v pravěku :-)
Každopádně musím říct, že i pravěk má své kouzlo. Taková zářící Edisonova žárovka z počátku 20.stol, to je něco...

0
0
0.000
avatar

Jak bylo naznačeno, některé věci jako vinyl zažívají boom. Navíc se na tom dalo zřejmě i vydělat. Známého známý prodal SP desku kus za 7000.

0
0
0.000
avatar

Tyjo, asi prohrabu sklep a půdu.

0
0
0.000