Svět se zbláznil

in #cesky3 years ago

Naše myšlení je založeno na ohromných omylech. Zase jsem si dnes přečetl rozhovor s Heimo agou o velkých datech a umělé inteligenci o svobodě a orvelovském státu. A prostě to je chujovina. No do určitého úhlu jsou popisoviné skutečnosti pravdou. abych to nevěděl když jsme Adops že. :) Ale je to nesmysl a nesmysl na entou...

Na tyhle věci jsem tu už narážel v několika článcích nedělal jsme na ně vědecké práce, ale používám jen rozum a moje znalosti a zkušenosti. A zkrátka se nemůžu divit tomu co občas chytří lidé, vědci vypustí z úst. A pak tyhle nesmysli opakují dokola politici, obyvatelstvo a další vědci z jiných oborů. A tahle paní z rozhovoru je vzdělaná má za sebou hvězdnou karieru a je jednou z lidí co očividně mluví do digitálních práv v EU. Její nesmyslé názory prostě budou v budoucích zákonech EU. Ach jo...

No proč o to mluvím, je reklama o které jsme psal a sledování a doměnka že dokážete na základě těchto dat předpovědět budoucnost. Já se tomu prostě směji. Všechny ty reklamní triky a podobně se dnes ukazují že jsou postaveny nesprávných poznatcích z oboru psychologie. Třeba takový google efekt není pravdivý a jiné tvrzení také nejsou pravdivá. V poslední době se provedlo mnoho výzkumů z oboru psychologie znovu s mnohem více účastníky a zjistilo se že tato vratká tvrzení jsou postavena na statistické odchylce. Takže ti frikulíni z reklamek co dělají ty obaly a podobné blbosti a věda na to jak rozmísti věci v regálech a že červená je taková a maková jsou jen pouhé šarlatánství za které berou tito lidé velké prachy.

Jasně jiná věc jsou data o uživatelích víte všechno co dělá kde je a co mu nabídnout za reklamu, nebo jak ho ovlivnit u voleb nebo jak mu vsugerovat názor. Ale stejně je to jen statistická odchylka. Pro mě jako individuálního vybíravého jedince je nejhorší to průměrování. Z toho se občas můžu úplně picnout. Totiž vemte si velká data. Jak se snimi pracuje. Prostě se používá to co se používá nejčastěji. Skoro mi to připomíná naši politiku. Většina by Babiše nikdy nevoli a dnes už ho možná i většina opravdu nemá ráda a přesto vyhrál. Ano takhle to funguje s Googlem a spol. Oni vám nenabízí co by jste chtěli ale nabízí vám podle vašeho profilu co chce nejvíce lidí. A těch nejvíce lidí ve vašem případě může být třeba ve vašem případě jedno procento populace. Vtipné že.

Další věc která mě na vědě dohání k šílenství je jak pracuje s nereálností. Vemte si kolik platných definic začíná větou "V dokonalém prostředí/připadě... " ano a to jsou věty u vědy kterou ještě považuji za seriózní jako je matematika, fyzika chemie. ale taková ekonomie psychologie a spol úúúúú to je totální úlet, nemluvě o tom že ony vědy staví právě na pravdách z oborů serióznějších.

Úplná třešínka na dortu je však opomíjení takové maličkosti jako je chyby. Já vím v podstatě chyby neexistuje. Jen je nějaká minulost označena za chybu, ale není snad fakt že i my jsme výsledkem chyby. Každá mutace každý vývoj je diky chybě. Chybě v dna. a tato chyby se pak testuje a testuje a testuje a pokud ona chyba je úspěšnější než její předešlá bezchybná verze tak je označena za novou nechybu a jede se zas dál dokud se neudělá další chyba. a tohle je přesně proč všechny ty nesmysli o kterých píšu jsou nesmysli.
Sledování je jedna věc, ale projekce do budoucnosti prostě v danou chvíli nejde protože nedokáže vyprojektovat chybu. Doufám že vám je to už jasnější.

A te k nějakým datům z mé práce. Třeba taková reklama, co mi všechno nevíme, víme třeba i v kterém patře budovy jste a tím pádem víme co tam je za obchody kanceláře služby a podle toho vám nabídneme třeba reklamu konkurence s lepší cenou. No jo ale je nám tohle všechno vědění k něčemu? Není. Pravděpodobnost že na takové zobrazení zareagujete je v praxi taková že v průměru zareaguje jeden člověk z tisíce. A to se považuje za úspěch. Jo jasně josu reklamy kdy zasáhnete i několik lidí z tisíce. Ale popravdě snad mi nechcete tvrdit že to je většina. No jenže přesně tohle totiž tvrdí google a ostatní společnosti využívající velká data. Oni totiž vemou onen úspěch to 0,1% populace a na základědě tohohle výsledku pak se upravuje zase onen algoritmus.

A moje zkušenost jako člověka žijícího na internetu je čím dál horší. Od té doby co přidaly tyto persofinikovaná data tak už skoro nikdy nic nenajdu. Takže opravdu vaše obavy jsou nesmyslné. Nikdo vás nedokáže kontrolovat pokud se dokážete kontrolovat sami. A samo sebou pokud nepodlehnete této většině.

A tak snaha všech těch lidí prodat Vám onu super limonádu z reklamy která má nejlepší obal podle posledních poznatků a dat končí třeba na tom že kolem prolétl motýl s modrými křídly. :)

A tady jsme to ukončil a to jsme se ani pořádně nepustil do té psychologie a bludům v které lidé věří.
a jestli chcete důkaz tak se podívejte na krypto, kdo kdy v něm předpověděl několikrát za sebou úplně správně vývoj. :)

Sort:  

!COFFEEA

Napíšu Ti následující vtip, který se mi právě vybavil:
Na vesnici hospodáři začnou chcípat slepice. Tak neví. Zootechnik z družstva neví. Veterinář neví...
Napadne ho stavit se na blízké zemědělské střední škole. Zeptá se profesorů, když učí jiné...
Chemik odebere vzorky. Biolog odebere vzorky. Fyzik si sedne do výběhu a pozoruje.
Chemik přijde s tím, že všechno je negativní, že neví... Biolog přijde s tím, že je všechno vpořádku, že neví... Fyzikář náhle zařve:"Heuréka! Už vím, proč ty slepice chcípají! Ale můj postulát platí jen ve vzduchoprázdnu pro slepice dokonale kuloidního tvaru!"

:D

coffeea You need more COFFEEA in order to use this service.

Tak to nevyšlo, chtěl jsem ti poslat kafe. Asi napřed musím nějaké sám vlastnit :-)

Tak ještě jednou ;)
!COFFEEA