Dopaminový feťáci

in #cesky3 years ago

Poslední dobou mám tak málo času si najít delší klidné okno ve kterém bych rád napsal nějaký článek. A přitom se mi hlavou pořád honí nějaké myšlenky a nápady, které stojí za zveřejnění. Nebo alespoň si to myslím, protože můj mozek je dopaminový feťák.

1280pxDopamin__Dopamine.svg.png

Co si budeme povídat, tahleta nenápadná sloučenina je prostě důvod proč věci děláme a jak je děláme. A nenechme se mýlit že by jsme si nějak tu závislost budovali to spíš závislost buduje nás.
Začíná to už od dětství. Hned po porodu všichni jedou na dopaminu. Maminka je závislá na vůni dítěte. Protože její chování vůči dítěti vytváří vyšší hladiny oxytocinu a ten zas na oplátku vytváří víc dopaminu. Nebo spíše uvolňuje více dopaminu. A miminko no to jasně jede na dopaminu. Protože maminka dělá vše pro to aby se mu dopamin uvolňoval a ono nebrečelo.
Třeba taková maličkost jako jet se projet s dítětem v kočárku aby uslo, nebo když brečí tak sním houpete. Tak to je přesně o dopaminu. Otřesy v hlavě vyvolávají uvolnění dopaminu a dítě je spokojené a usne nebo přestane brečet.

Takže přátelé jedeme vtom všichni spolu hned co vstoupíme na tenhle svět. Náš mozek nás odměňuje dopaminem za vše co uděláme dobře. Usmějeme se jako miminko, usměje se maminka. Si to zkuste když jezdíte tramvají. Až zas uvidíte nějaké malé dítě v kočárku tak se na něj usmějte, s velikou pravděpodobností se usměje zpátky. Starší děti sedící v kočárku pak chvíli pátrají co po nich chcete a začnou s vámi komunikovat. Je to proto protože jejich život a dráhy v mozku se zesložitili a tak mozek hledá kýžený způsob jak uvolnit dopamin skrze nějakou akci. Dopamin je také velice propojen pomocí ganglií s pohybem a tak ztráta tvorby dopaminu v oblasti substantia nigra ve středním mozku způsobuje parkinsona.

Dopamin je pro nás naprosto důležitý protože nám pomáhá s pozorností, regulací pohybu, emocionální reakcí a učením. Ale na druhou stranu je jeho fungování označováno za viníka všech možných závislostí. Protože ty příjemné pocity chceme znovu a znovu a pro vyvolání nám už nestačí to co předtím a tak zvyšujeme dávky a intenzitu.

Ačkoliv naši předci nevěděli o dopaminu zhola nic, protože ho jeho funkci v mozku objevil až v polovině 50. let 20. století švédský neurobiolog a biochemik Arvid Carlsson, tak přesto už vlastně věděli. Takové rčení Jes dopolosita, pij dopolopita a nebo třeba můžu citovat Komenského:

„Základem zdraví a štěstí je střídmost ve všem, v jídle, v pití i v jiných požitcích. To je tajemství dlouhověkosti.“

Prostě už dávno věděli že to dopaminové šílenství je zhoubné i když neměli tuchu o jeho existenci.

Když se vrátíme se man Steemit tak vidíme že největší problém je tu vydržet. A víte proč? No protože začáteční uspokojení nijak nenarůstá. Prostě hlasy jsou hlasy a odměna je odměna. Speciálně při nízké ceně, lidé odpadávají, protože je to nestimuluje. Nevidí růst neuvolňuje se dopamin. A tak tu zůstávají vytrvalci, prostě ti co se v průběhu života naučili uvolňovat dopamin za vytrvalost, houževnatost odhodlání. Z tohohle pohledu si pak můžeme rozebrat naší malou partičku v #cesky docela vtipně. Třeba takové Actifit reporty jsou krásným příkladem. Na těch se vidí vytrvalci. I když @godfish už nemá skoro čas napsat něco delšího nebo psát více tak přesto report dá každý den. @krakonos zas má metu dva články denně. @truestories zas fotečku denně. Když se kouknete jak lidé oslavují kulaté počty folouwerů nebo postů. Nebo mety jako delfín. Rostoucí SP a podobně tak Vám to musí být už jasné.

Lidé mívají třeba období kdy se něčeho nemůžou nabažit a pak šmidra vydra a najednou to nechtějí. Je to zkrátka proto protože po čase všechno omrzí. Dnes je docela slovo dopamin celkem oblíbené, a všemožně se píše jak si stimulovat uvolňování dopaminu a tím pádem štěstí a spokojenost. Ale o té odvrácené straně se moc nepíše.

Proč cokoliv děláme?
Měli by jsme mít na paměti že jsme obyčejní feťáci. A pak už nám bude jasné proč je tak těžké jíst dopolosita, pít dopolopita a vůbec chovat se střídmě. Proč je tak těžké s něčím přestat. No je to složité protože dopamin nefunguje obráceně. Buď se uvolňuje a nebo ne. A tím že vaše tělo třeba potom co vysadíte nějakou drogu, třeba cigaretu řve po své látce na kterou si navyklo tak vy se snažíte udělat něco aby to přestalo jenže ono se to těžko přebíjí, když není nějaký antidopamin. Jako že by jste při přestání kouření při jakékoliv odezvě prostě uvolnily antidopamin a znegovali tuto odezvu. Ne ne vy musíte najít něco jiného něco dostatečně silného co uvolní tolik dopaminu aby jste přebili tu závyslost. Proto třeba nikotinovou závyslost přebyjete celkem dobře, ale tu sociální na kouření těžko, protože ta je propojena v naší psyché se vším možným, s pohodičkou s kafem s pokecáním s kolegou o pauze v práci, s odpočinkem od práce, s alkoholem s hospodou, s nervozitou, se stresem... jj je lepší si nezačínat.

A není to jen o cigaretách a jiných drogách. Jak někdo prohlásil: Vše je droga. A tak se nemůžete divit třeba tomu že @bodie7 cvičí a vůbec experimentuje. Je to totiž dopaminová droga pro něj. Já zas třeba frčím po dlouhých letech zas na nějaké hře a tím je Drugwars. :)

Tohle zní celkem jednoduše, ale jakmile k tomu přidáte vše co jste zažili a co jste se naučili tak tu máte osobnost. Vaši osobnost. Za to jací jste právě vděčíte dopaminu a ne nadarmo se říká Starého psa novým kouskům nenaučíš. Asi Vás nikdy nenapadlo že tahle hláška je právě o dopaminovém feťákovy. Jj je to těžké, těžké se něco přeučit, když k tomu máte paměť a nejen tu v mozku ale i tu somatickou, tedy tu ve tvaru Vašeho těla.

Nejvíce mě rozsekává ta dnešní doba, kdy máte být sami sebou najít v sobě pravé já a jít do toho na plno. Je to jako když Vám radí feťák jak lépe fetovat.

No a moje chvilka klidu skončila a tak o dopaminu a vyšších zákoutích labyrintu života zase příště.

Sort:  

Já nevím. Přestal jsem ze dne na den pít alkohol. V červenci. A tělu je to úplně jedno... Nic po mě nechce.
!trdo
!BEER

Congratulations @krakonos, you are successfuly trended the post that shared by @petrvl!
@petrvl will receive 0.19962000 TRDO & @krakonos will get 0.13308000 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Asi si nebyl alkoholik :)

Nebyl.

Tak něco pro závisláky :-)
!BEER
!trdo

Congratulations @bucipuci, you are successfuly trended the post that shared by @petrvl!
@petrvl will receive 0.04606200 TRDO & @bucipuci will get 0.03070800 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

:D jo to je přesný trdlo beer :D
!BEER
!trdo

Comments can not get TRDO reward!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

:-). Mimochodem, trdlo na komentáře nefunguje, jak mne nedávno poučil @krakonos (nebo @jjprac?)

Já to byl.

:-)

Ale věděl jsem to i já :)

:-)Hey @bucipuci, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

!BEER
!trdo

Congratulations @xlisto, you are successfuly trended the post that shared by @petrvl!
@petrvl will receive 0.04219200 TRDO & @xlisto will get 0.02812800 TRDO curation in 3 Days from Post Created Date!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web SiteHey @petrvl, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @sbi-booster.

Něco na tom bude ;) hezký článek! Přečteno při cestě metrem 😁

Posted using Partiko iOS

Dík.

Super post,nechceš napsat taky něco testosteronu? Podle mého, když to přeženu, tak právě dopamin s testosteronem jsou spoluodpovědný za vývoj lidstva 🙂

Dík.
zas tak toho o testosteronu nemám načteno, ale třeba když jsi mě na to takhle upozornil se na to můj mozek zaměří. :)Hey @petrvl, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!Hey @petrvl, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

Congratulations @petrvl! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You distributed more than 15000 upvotes. Your next target is to reach 16000 upvotes.

You can view your badges on your Steem Board and compare to others on the Steem Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Do not miss the last post from @steemitboard:

The new SteemFest⁴ badge is ready
Vote for @Steemitboard as a witness to get one more award and increased upvotes!

Ujíždíme na
!BEER
a
!trdo

Sorry, @jjprac you’ve reach daily limit of 10 successful TRDO calls!
Please try again tomorrow!

"Call TRDO, Your Comment Worth Something!"

To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web SiteHey @petrvl, here is a little bit of BEER for you. Enjoy it!

!BEER

You need to stake more BEER (6 staked BEER allows you to call BEER one time per day)

Congratulations @petrvl, your post successfully recieved 0.287874 TRDO from below listed TRENDO callers:

@bucipuci earned : 0.030708 TRDO curation
@xlisto earned : 0.028128 TRDO curation
@krakonos earned : 0.13308 TRDO curation


To view or trade TRDO go to steem-engine.com
Join TRDO Discord Channel or Join TRDO Web Site

Haha předevčírem mi někdo říkal, že jsem dopaminový feťák