Do The Right Thing'in oyuncusu Danny Aiello 86 yaşında öldüsteemCreated with Sketch.

in art •  4 months ago 


Do The Right Thing ve The Godfather Part II filmlerinde rolüyle tanınan kıdemli film oyuncusu Danny Aiello, 86 yaşında öldü.

Ayrıca 1986'da Papa Don't Preach'in videosunda Madonna'nın babası ile oynadı.

Ailesi "derin üzüntü" ile kısa bir hastalıktan sonra öldüğünü açıkladı.

Sahne ve film uzmanı olan Aiello, Spike Lee's 1989 Do Right Thing'deki pizza salonu sahibi Sal'ı oynadığı için çok iyi biliniyordu.

Rol ona en iyi destekçi Oscar adaylığı kazandı. Ayrıca 1987'de Moonstruck'ta Cher'in karakteri Loretta adlı tereddüt nişanlısıyla da oynadı.

Ailesi, edebi ajanı Jennifer De Chiara'dan BBC'ye verdiği demeçte, "Sevgili kocası, babası, dedesi, aktörü ve müzisyeni Danny Aiello'nun kısa bir hastalıktan sonra dün gece vefat ettiğini bildirmek büyük bir üzüntüyle" dedi.

"Aile şu anda gizlilik istiyor. Servis düzenlemeleri daha sonraki bir tarihte ilan edilecek."

Film yapımcısı Kevin Smith, Do The Right Thing'deki rolü için Aiello'ya hediye verdi.

II. Baba Bölümünde Aiello, küçük zaman gangsterleri Tony Rosato gibi nispeten küçük bir kısma sahipti, ancak ünlü çizgiyi söyleyerek rol oynadı, "Michael Corleone merhaba diyor!" çete rakibi Frank Pentangel'e baskın sırasında.

Aiello'nun büyük oyunculuk molası 1970'lerin başında, Robert De Niro'nun başrol oynadığı Bang the Drum Slowly adlı beyzbol dramasıyla geldi.

Diğer ödülleri arasında Apx the Bronx, Amerika'da Bir Zamanlar, yine Robert de Niro, Kahire'nin Mor Gülü ve Hudson Şahin'i var.

Full Metal Jacket oyuncusu Matthew Modine "aşkı, bilgeliği, yeteneklerini ve zarafetini" haraç ederken, Mia Farrow "hoş biri" olduğunu söyledi.

Aiello, Broadini'de İkizler, Yüzen Işık, Hurlyburly ve Mavi Yaprakların Evi ile Wheelbarrown'un Kapatması gibi gösterilerde sahne alan bir sahne kariyerine de sahipti.

Temmuz 2011'de Susan Charlotte tarafından yazılan ve Antony Marsellis'in yönettiği iki oyunculuk draması olan The Shoemaker'da Broadway Off'a çıktı.

Aiello, oyunculuk yapmasının yanı sıra bir şarkı kariyere sahipti, 2008 yılında Live from Atlantic City de dahil olmak üzere birçok büyük grup tarzı albüm çıkardı.

1990'da People dergisine şöyle dedi : “Biliyorsun, ben sadece 17 yıldır bu işte çalışıyorum.

“Oyuncular için, bu hiç zamanı değil. Her şey çok hızlı oluyor. Asla bitmeyen güzel bir rüya gibi.”

Bagaj memuru ve fedai
Altı çocuğun beşincisi Aiello, Manhattan'ın Batı 68. Caddesinde doğdu.

16 yaşındayken, ABD Ordusu'na katılmak için yaşı hakkında yalan söyledi. Üç yıl görev yaptıktan sonra New York'a döndü ve kendisini ve sonra ailesini desteklemek için çeşitli işler yaptı.

Sınırlı eğitim ve az becerili olan Aiello, karısının amcası tarafından Greyhound için bagaj görevlisi olma şansını sundu.

Daha sonra Queens ve Manhattan'da bir dizi zorlu çalışma sonrası kulübünde zıplayan olarak çalıştı.

Karısına ve dört çocuğuna destek olmak için, garip bir işi sürdürürdü.

Böylece Aiello için tiyatro, karanlık kumarda bir şans oldu - ki karşılığını ödedi.

Yönetmenler Aiello'nun ham yoğunluğuna cevap vermeye başladılar ve Robert De Niro, Lee'nin filmindeki Sal rolünü geri çevirdiğinde yerini alması önerildi.

Roller yoluna devam etti. Uzun metrajlı filmlerde rol aldı ve 1980'de A Family of Strangers TV şovunda Emmy kazandı.

Daha sonra Woody Allen ona Kahire'nin Mor Gülü'ndeki rolünü teklif etti ve daha sonra Madonna'nın videosunda yer alması istendi, ardından Hurlyburly'de uyuşturucu alan bir TV oyuncusu olarak sahne başarısı izledi.

Yüksek maaş
Aiello, Doğru Olanı Yaptıktan Sonra, The Preppie Murder adlı TV filminde çalıştı, sonra ailesi için biraz zaman aldı.

1990’ların başında, Hollywood’daki en yüksek ücretli karakter oyuncularından biriydi ve en az 750.000 $ film yönetiyordu.

Bruce Willis'le Holly Hunter ve Hawk ile Once Around filmleri yapmaya devam etti ve aynı zamanda River Keeps'de Harvey Keitel ile birlikte Broadway'e çıktı.

Karısı Sandy Cohen ve üç çocuğu tarafından hayatta kaldı.

Makela Yazarı
Ekleyen: Batuhan Karabulut Youtube Kanalı Batuhan Karabulut instagram sayfası: Batuhan Karabulut Facebook Sayfası: Batuhan Karabulut Linkedin Sayfası: Batuhan Karabulut Twitter Adresi: Batuhan Karabulut
Saygılar... rainlox ve Cover Dinle + rainlox Thank You.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!