Ubuntu - 20 років!
20 жовтня 2004 року вийшов у світ перший реліз дистрибутиву, який згодом став провідним популяризатором Лінукс.
Випуск 4.04 під кодовою назвою "Warty Warthog" (Пильний Бородавник) був першою ластівкою, яка розпочала політ від малознаного форку Debian до впливового дистрибутиву у цивілізації Лінукс.
Саме Убунту, чи його варіанти, є першим відкриттям Лінукс для багатьох лінуксоїдів. А завдяки програмі безоплатного розповсюдження інсталяційних дисків уся планета змогла познайомитись з привабливою альтернативною операційною системою. Також слід відзначити значний внесок Убунту у розвиток усіх напрямків opensource.
На базі дистрибутиву створено сотні різноманітних збірок. Найвідоміші з них, такі як Linux Mint та Elementary OS, стали окремими відомими дистрибутивами.
На сьогодні Ubuntu є одним із лідерів операційних систем на базі GNU/Linux. І не лише на користувацьких пристроях, а й у професійній сфері. Ubuntu Server та інші продукти на її основі зайняли стійку позицію у серверних і хмарних рішеннях різного рівня. Декілька великих виробників комп'ютерної техніки мають офіційну підтримку Убунту і постачаються з нею як заміна Віндовс. Також Убунту користуються в органах влади, комунальній сфері та освітніми закладами.
Звісно, як і будь-який великий проєкт, не обминає його і критика. Убунту хейтять за оновлення, що не подобаються спільноті, за впровадження snap, за нав'язливу рекламу сервісу підтримки, за дружбу з корпораціями. Багато негативу дистрибутив отримав і за відмову від підтримки 32-бітної архітектури. Сварять за підглядання за користувачами. Закидають використання пропрієнтарного програмного забезпечення, комерційне паразитування на напрацюваннях opensource та малий вклад у розвиток спільноти.
Та попри все Ubuntu Linux є важливим стовпом світу Лінукс.
Більше про шлях дистрибутиву за ці двадцять років можна дізнатись на спеціальній сторінці, що присвячена ювілею: https://ubuntu.com/20years