Switches at home / Střídavé vypínače

avatar

Google translate:

I recently solved with @petrvl problem with chandelier wiring. He mentioned the problem with the AC switches.
If you live in a block of flats, you have this way of turning on the light in the hall. These are two independent switches, one is right next to the entrance door to the apartment and the other is further in the room.
Each of these switches (properly two simple switches) must operate independently of the other, meaning that each of these switches can turn the light on and off independently of the other's position.

These switches must be connected correctly, otherwise the function of the circuit will not be correct.

stridave_vypinace.png

(In new TNS electrical installations, the green-yellow PEN conductor is divided into blue N and green-yellow or green PE)

The switch can be in the position where contacts 3 and 1 are connected or in the position where contacts 3 and 2 are connected, as shown in the diagram.
The problem arises when we incorrectly connect terminal three and swap it with one or two. Then the switches work depending on each other and it depends on the position of each of them whether the light is on or not.

123.jpg

Another problem can arise when connecting a new chandelier to an old two-wire wiring.
The new chandelier has three clamps. What to do with the third?

images.jpg

Use a small blue (it can also be a bare wire) jumper.
This will protect the earthing of the frame and we will be protected against contact in the event of a fault in the insulation.

If we connect an older luminaire with a metal frame to the old electrical installation, we lead the phase to the terminal block and the PEN conductor first to the luminaire frame and from the frame to the blue wire terminal block.

In these cases, it is very important to verify by a tester that the colors of the wires in the wall match and that the phase is really the black or brown wire!
Otherwise, we would connect the phase to the skeleton and it would not be good ...

If we have a luminaire made of insulator with two terminals, it is the simplest. We just connect black to black and green-yellow to blue.

The phase in the luminaire must come to the center of the socket, ie down to the end of the bulb and to the thread in the socket, a zero must be connected to the thread of the bulb. This is especially important in case someone thinks to change the bulb under voltage ...

ž.png

Due to the mentioned problem with circuit breakers, it occurred to me to look at our circuit breaker.
I shouldn't have done that. There will be another post: D


Vote for Tazi.png

Český Hive.png

Česky:
Nedávno jsem řešil s @petrvl problém s elektroinstalací lustru. Zmínil mi potíž se střídavými vypínači.
Pokud bydlíte v paneláku, máte tento způsob zapínání světla v předsíni. Jedná se o dva na sobě nezávislé vypínače, jeden je hned u vchodových dveří do bytu a druhý je dále v místnosti.
Každý z těchto vypínačů (jsou to správně dva jednoduché přepínače), musí fungovat nezávisle na tom druhém, to znamená, že každým z těchto vypínačů lze zapnout i vypnout světlo nezávisle na poloze toho druhého.

Tyto vypínače musí být správně zapojené, jinak funkce obvodu nebude správná.

stridave_vypinace.png

(V nových elektroinstalacích TNS je zelenožlutý vodič PEN rozdělen na modrý N a zelenožlutý či zelený PE)

Přepínač může být v poloze, kdy jsou spojené kontakty 3 a 1 nebo v poloze, kdy jsou spojené kontakty 3 a 2, jak je to nakreslené na schématu.
Potíž vzniká, když zapojíme špatně vývod tři a prohodíme ho s jedničkou nebo s dvojkou. Pak vypínače fungují závisle na sobě a záleží na poloze každého z nich, zda světlo svítí nebo ne.

123.jpg

Další potíž může vzniknout při připojení nového lustru na starou dvouvodičovou elektroinstalaci.
Nový lustr má tři svorky. Co udělat s tou třetí?

images.jpg

Použít malou modrou (může to být i holý vodič) propojku.
Tím bude splněná ochrana uzemnění kostry a my tak budeme chráněni proti dotyku při poruše izolace.
Pokud zapojujeme starší svítidlo s kovovou kostrou na starou elektroinstalaci, vedeme fázi do svorkovnice a vodič PEN nejprve na kostru svítidla a z kostry pak do svorkovnice na modrý drát.

Velice důležité je v těchto případech zkoušečkou ověřit, že barvy vodičů ve zdi souhlasí a že fáze je skutečně ten černý či hnědý drát!
V opačném případě bychom fázi připojili na kostru a to by nebylo dobré...

Pokud máme svítidlo z izolantu se dvěma svorkami, je to nejjednodušší. Prostě připojíme černou na černou a zelenožlutou na modrou.

Fáze ve svítidle musí přicházet na střed objímky, tedy dolů na konec žárovky a na závit v objímce, na závit žárovky musí být připojený nulák. To je důležité hlavně pro případ, že by někoho napadlo měnit žárovku pod napětím...

ž.png

Díky zmíněnému problému s vypínači mě napadlo podívat se do našeho vypínače.
To jsem neměl dělat. Bude další článek :D



0
0
0.000
7 comments
avatar

Hm. Přestalo mi fungovat otvírací a hovorové zařízení na dveře od paneláku. (Podezírám jednu dětskou návštěvu, že mi do toho drbla...) Zvoní to u mě, ale neslyším, co mi kdo říká, není slyšet ani mě dole a nejde otevírat...
Nemáš v nejbližší době cestu do pražské botanické, nebo zoologické zahrady? Nebo do bohnického blázince?

0
0
0.000
avatar
(Edited)

Cestu do Prahy teď nemám :)
Možná, jestli ti do toho někdo drbnul, tak poškodil ten spínač, který pozná, že je vyvěšené sluchátko...
Šumí to ve sluchátku, když posloucháš? Praská to v něm, když několikrát stiskneš ten zavěšovací spínač?

To, že nejde otevírat, je podezřelé. Možná, že je celý ten tvůj telefon bez napětí...

0
0
0.000
avatar

Nevypadá to až tak složitě, ale jednou sem prohodil dráty a už to nepřepínalo nezávisle na druhém přepínači. Takže je někdy opravdu lepší postupovat podle schématu. .-)
!BEER

0
0
0.000
avatar

To je přesně ta závada, proč ty vypínače zlobí. Když máš fazovku a zkoušíš pod napětím, kam se ta fáze přepíná, tak to není složité dráty identifikovat. Bez napětí se to hledá hůř.

0
0
0.000